Kibbutz Reshafim, 10905, Israel -

הסברים בעניין תשתיות התקשורת

ינואר 2014

לחברים שלום

כל מי שהשתמש בחודשים האחרונים באינטרנט אצלנו ודאי שם לב, שהקשר לרשת מדי פעם מתנתק. לתופעה זו כמה סיבות, העיקריות הן מבנה של הרשת, הציוד, וההתנהגות שלנו המשתמשים, כאשר הראשונה מהווה את הבעיה העיקרית ושתי האחרות לפחות מושפעות מהראשונה. חשוב שנכיר את מבנה הרשת על מנת שנוכל להחליט החלטות מושכלות בעניין שדרוג הרשת.

מבנה הרשת הקיים

כדאי להסביר בכמה מילים איך הרשת שלנו בנויה. למרכזייה מגיע קוו של HOT, שדרכו אנחנו מתחברים לאינטרנט. מהמרכזייה יוצאים קווים אופטיים לכל השכונות (בתרשים קווים עבים). בכל שכונה באחד הבתים נמצאות רכזות (בתרשים עיגולים) שמקשרות את משתמשי הקצה (בתרשים מרובעים קטנים) אל הרשת. המרחק מהרכזת עד למשתמש קצה חייב להיות קצר מ-100 מטר. לכן לרכזות השכונתיות מתחברות רכזות נוספות (בתרשים עיגולים יותר קטנים) שדרכם משתמשים מרוחקים מתחברים לרשת.

ציור סכמתי של רשת תקשורת האינטרנט כפי שהיא קיימת אצלנו:

lan schematic-old כל הרכזות האלה צריכות חשמל כדי לעבוד וקורה לעיתים די קרובות שיש אצלנו הפסקות חשמל. ההפסקות ובמיוחד הקצרצרות יכולות לשבש את הפעולה של המכשירים ואף להרוס אותם. בעיות רבות נובעות גם משרשור המכשירים. כל אחד תלוי בתפקוד של הרכזות הקודמות לו. אנחנו קיבוץ קולט וצפויים לאכלס משפחות נוספות בעתיד הקרוב כולל משפחות שיעברו לבתים חדשים ובמקומם תכנסנה משפחות בתהליך . קצב ההתפתחות של צריכת שירותי האינטרנט הוא דרמטי ואין ספק שבתוך מספר חודשים ללא שידרוג המערכת היא תקרוס.

מבנה הרשת המוצע

כדי למנוע את התלות במכשירים, הרבה קיבוצים עוברים למבנה של סיב אופטי עד הבית, ז"א בין הכניסה הראשית לקיבוץ (המוקד הראשי) לבין המשתמש יהיו שתי נקודות חיבור תקשורת בלבד. אספקת החשמל במרכזיה מאובטחת ע"י מכשיר אל פסק מיוחד, שמונע נפילות בעת הפסקות חשמל קצרות.
יחד עם תקשורת האינטרנט אפשר להעביר באמצעות הסיבים האופטיים גם את הטלפוניה (וגם את הטלוויזיה). המערכת המוצעת מחייבת פריסת כבלים של סיבים אופטיים בכל הקיבוץ ורכישת ציוד קצה בבית המשתמש ובמרכזיה. הצעות המחיר רק לזה (אספקה והנחת כבלים בצנרת קיימת, ציוד קצה בשתי הקצוות לטלפוניה ותקשורת מחשבים בלבד) נעות בין 650,000 ל-900,000 ש"ח.

ציור סכמתי של רשת מחשבים המוצעת:

lan schematic-new

בעיות עם הצנרת הקיימת

כרגע הצנרת מגיעה מהמרכזייה לבית מסוים בכל שכונה ומשם עובר מבית לבית, כאשר ארונות התקשורת מורכבים על קירות הבתים. הדירות מתחברות דרך צנרת שמורכבת בדרך כלל על הקיר המערבי של הבתים. piping schematic-old הנחת צנרת חדשה חשבנו תחילה שנוכל להסתדר עם הצנרת הקיימת, אלא שרצון חברים רבים לשנות את דירתם עז ובעולמינו המופלא והמופרט, מי יוכל להגיד להם לא. כבר עכשיו מהחודש האחרון ידוע לנו על ארבעה בתים שצריך לשנות בהם את תוואי התשתיות והעלויות האלה יפלו בחלקן על בעל הדירה ובחלקן על הקיבוץ. עלויות אלה מאוד גבוהות כי הן מחייבות במקרה של שינוי תוואי, חפירת תעלות בתוואי שעוקף את הבנייה החדשה והנחת צנרת חדשה, חיתוך הכבלים הקיימים, הארכתם, העברתם לצנרת החדשה וחיבורם מחדש . תהליך כזה הוא בעייתי מאחר וחיבורים לא נכונים או לא תקינים משפיעים לרעה על איכות התקשורת וכ"ו.
הנחת צנרת חדשה בקווי הפרצלציה בכל הקיבוץ תפתור את הבעיות האלה. הצנרת הראשית תעבור מחוץ למגרשים בקווי הפרצלציה ולכל דירה יהיה צינור שיחבר אותה לארון תקשורת שכונתי. הצנרת הזאת עוברת בין המגרשים עד שהיא נכנסת לדירה. בעת שיפוץ בית, כל בעל דירה אחראי לקו לדירה שלו בלבד.

piping schematic-new

נקודות שיש לשקול

הנחת צנרת חדשה איננה זולה וגם תגרום, איך לא, פה ושם נזקים לדשאים וכד'.

יתרונות למערכת החדשה

אמינות, מהירות ללא השוואה למצב הקיים, אפשרות לטלפוניית IP (טלפוניה על גבי רשת האינטרנט) מתקדמת ביותר, קריאת מוני חשמל מרחוק, יכולת תחזוקה ושירות בסדר גודל טובים יותר .
ברשת כזאת לכל בעל בית האפשרות, להגדיל את ביתו והוא יצטרך לדאוג רק לחיבורו מחדש של הבית שלו ולא של שכונה שלמה.
הרשת צופה פני העתיד ויכולה לשמש לעשורים הבאים לשימוש של שירותים מתקדמים שאולי היום הם על שולחן השרטוט בלבד.
אנו נעדכן את החברים בהמשך לגבי עלויות סופיות של המערכת והתשלום לכל בית אב

אנדרי


 
-

 

 


לדף הבית