Kibbutz Reshafim, 10905, Israel -

דף מידע מס' 18 - 26/10/18

שלום לכולם

לאחר שבוע עמוס שהתחיל בתקלת חשמל במרכזייה ב') מצ"ב סיכום אירוע), אני מתפנה לעדכן את הציבור קצת משולחן מנהל הקהילה. אני בתפקידי כבר כמעט חצי שנה, בתחומים רבים צברתי ביטחון והיכרות עם השטח, בתחומים נוספים אני עדיין בלמידה ובחינה.

 • החלטה ראשונה שקידמתי ביחד עם ההנהלה היא בחינת המבנה הארגוני של קיבוץ רשפים, בימים אלו מתקיימים ראיונות של בעלי התפקיד בקהילה ע"י חברה חיצונית ואני סבור שהמיפוי הזה ייתן לנו תמונת מצב חשובה. כפי שציינתי נכין תוכנית עבודה מסודרת, ניתן מענה לבעלי תפקיד שביקשו לצאת לפנסיה שכרגע ממתינים בסבלנות להחלפתם.
 • השכונה החדשה - נושא מרכזי שאני מטפל בו הוא קידום השכונה החדשה של רשפים, הנושא הזה מרכז בתוכו למידה רבה מאוד שנאלצתי לבצע תוך זמן קצר ובלוחות זמנים קצרים מאוד, החל מתקנונים, הסכמי קליטה וחברים חדשים, הסכמים מול החכ"ל, עבודה מול מחלקת ההנדסה והחברה הכלכלית, תשתיות החשמל, ביוב, תקשורת מים וכיוב'. לשמחתי נראה כי אנחנו מתקדמים להתחלת הפרויקט ואני תקווה שנראה כלים בשטח כבר בימים הקרובים.
 • תקשורת - נושא נוסף שהובא לפתחי הוא תקלות תקשורת נרחבות בבתי החברים, ומכיוון שאין לנו איש תקשורת מקומי מטעם הקיבוץ נאלצתי גם כאן לבצע למידה מהירה בסבך של חברות התקשורת השונות שמלוות את הקיבוץ. בוצעו מספר ישיבות תיאום עם כל הגורמים ושמעון דיגה שאחראי על התחום, נוצר קשר עם חברה מעמק הירדן שיודעת לתת פתרון מקיף. חברים שעדיין סובלים מבעיות בתקשורת: אינטרנט, טלפון וכיוב' מוזמנים לפנות בצורה מסודרת לשמעון דיגה. גם כאן יש עדין עבודה רבה אבל לתחושתי יישרנו קו לפחות לנושאים השוטפים וטיפלנו בתקלות רבות שהופנו אלינו. המשך יבוא.
 • ביטוח בריאות קבוצתי - תצא הודעה מסודרת בנושא, יש לחדש את הביטוח לכלל החברים שמעוניינים בכך. בינתיים מצורפת הפוליסה לאלו מכם שרוצים לעיין בה כבר עכשיו.
 • חינוך - לאחר קיץ מאתגר במיוחד הצלחנו לפתוח את השנה באופן ראוי. נשכרה מנהלת חינוך חברתי (בלתי פורמאלי) חדשה ששמה לילך קרן, ובמקביל נעשתה למידה של אירועי הקיץ. אורלי ביקשה לסיים את תפקידה, לאחר כ 5 שנים בתפקיד, אני כמובן מכבד החלטתה להמשיך הלאה לאתגרים חדשים ובמקביל אנו מקדמים החלפתה בתהליך מסודר שיכלול בחינה מחדש של התפקיד והגדרותיו, זאת במקביל ולא במנותק מהתהליך הארגוני הכללי שאנו עורכים בקהילה.
 • בית עלמין - ביקרתי בבית העלמין, ראיתי את מצבו שמבחינתי דורש טיפול ותחזוקה כללית ובעזרתה של נגה כהן אנו בוחנים אפשריות שונות. תודה לנגה על ההתגייסות לנושא החשוב. נשמח לקבל עזרה מחברים נוספים שהנושא קרוב לליבם.
 • ועדת תכנון - נפגשת מידי חודש יחד עם אדריכלית מיכל דור ודנה בנושאים רבים ומגוונים כאשר הדגש הוא לנסות לטפל בשוטף מצד אחד ומצד שני להשאיר מספיק זמן לטפל גם בנושאים עקרוניים ונושאים לטווח ארוך.
 • בחירות לראשות המועצה - ביום שלישי – 30/10 בין השעות 07:00-22:00 במועדון לחבר ברשפים יתקיימו הבחירות לראשות המועצה האזורית עמק המעיינות.
 • פעילות ילדי גן הדס בחורשה - ביום שלישי השבוע יצאו ילדי גן הדס לפעילות מודרכת של בנית שולחנות ומתקנים בחורשה שליד מגדל המים. אנו מבקשים מהציבור לשמור על המקום , המתקנים הם לשימוש של כולם . אני מאחל לכולם סופ"ש חורפי (לפחות בתחושה עם לא בכמויות הגשם) בחיק המשפחה.

שבת שלום
ניצן.


 
-
 
מזל טוב
לאסתי טריגלו
ולכל המשפחה
לנישואיהם של
תמיר ותמר

 
-
 
מזל טוב
לסימה ומשקה מרשלק
ולכל המשפחה
לנשואיהם של הנכדה
שירן עם שחר

 
-
 

לחברי רשפים שלום רב,

הפסקת החשמל שאירעה השבוע הייתה תזכורת לנושא הטיפול בתשתיות שהולכות ומתיישנות. האירוע החל ביום ראשון ה 21.10.18 בשעה 20:22 , עת נשמע פיצוץ חזק בחדר החשמל מרכזייה ב', שנמצא ליד הבריכה.

למקום הוזעק גואד שזיהה את מקור התקלה: מפסק מתח גבוה ראשי (לוח) קפץ ויש להחליף נתיכים, (תקלה פשוטה יחסית) מיד הוחלט על הקפצת צוות מתח גבוה (בסביבות השעה 21:30) לתיקון התקלה. הצוות קיבל מגואד את כל המידע אודות התקלה, הכין את הציוד הדרוש התארגן ויצא לרשפים.

בסביבות השעה 23:30 לאחר החלפת הנתיכים התברר כי המפסק "מזמזם" שזה אומר מקצר ולא תקין. השארתו בפעילות עלולה הייתה לייצר נזק גדול יותר למערכת החשמל (שנאי ולוח החלוקה) ואולי גם לצרכנים (למכשירי החשמל בבתים).. התקבלה החלטה: לא להסתכן בנזק נוסף, לא להרים את המפסק (להחליף אותו), להזמין גנרטור.

בשעה 00:18 יצרתי קשר עם חברה של גנרטורים מכפר גליקסון שמחזיקה בגנרטור מתאים, אלו היו מוכנים לצאת כבר בלילה לרשפים. בזמן הזה גואד הכין את החיבורים הנדרשים בין הגנרטור ללוח.

בשעה 05:15 הגנרטור הגיע לשטח, גואד חיבר אותו לחשמל ובשעה 06:15 הגנרטור כבר עבד. חיבור הלוח לגנרטור נתן לנו זמן לבחון בסבלנות מספר הצעות מחיר מספקים שונים לפתרון התקלה.

ב 22:30 ל 23:00 נותק החשמל, ובוצעה החלפה בין הגנרטור לרשת החשמל. בשעה 23:00 חזרנו לשגרה.

 • לאורך כל התקלה התייעצתי עם גואד ועם בעלי מקצוע נוספים ביניהם איציק אזולאי ויעקב מלץ (מנהל ענף החשמל של עין הנציב) ושלוחה להם תודה מכאן.
 • לאורך כל התקלה צביה סייעה בהעברת מידע חיוני לציבור בזמן אמת.
 • הנהלת הקהילה קיבלה מידע בזמן אמת כמו גם בתיה תור לצורך טיפול בקשישים וצרכים מיוחדים.

מצב מרכזייה ב':

 • מרכזייה ב' תוחזקה בתחזוקה שנתית ויחד עם זאת המפסק גילה סימני עייפות קודם לכן והוחלפו בו נתיכים.
 • לוח החלוקה כמו גם שנאי המתח במצב טוב מאוד לכל הדעות מעבר לתחזוקה שוטפת אין צורך בהחלפת ציוד נוסף.

מסקנות שלי מהאירוע:

 • כבר כשהמפסק גילה סימני עייפות ייתכן והיה אפשרי לבצע החלפה יזומה, יחד עם זאת הוא תוחזק בתחזוקה מסודרת ומחיר ההחלפה שלו גבוה מאוד כולל הפסקת חשמל ממושכת בזמן החלפתו ולכן לא בטוח שהיינו רצים להחלפה.
 • עדכון הציבור בזמן אמת חשוב מאוד ויש להמשיך ואף לשפר.
 • למרות שהתקלה הראשונית שאותרה הייתה פשוטה לכאורה (החלפת נתיכים). ייתכן והיה צריך כבר מראשית התקלה להכין גנרטור להקפצה אפשרית לאתר במקרה של תקלה מורכבת יותר. אולי היה חוסך קצת זמן.
 • יש צורך לבחון מחדש את ניהול ותחזוק משק החשמל של רשפים.

נקודות לשימור:

 • ישנם מספר אנשי מקצוע בשטח: גואד, איציק וגם צוות מתח גבוה שהיכרותם עם השטח והמערכת חשובה מאוד וכן מסירותם לפתרון התקלה בעת חירום.
 • תקשורת עם הציבור.

נקודות לשיפור:

 • יש מקום לבצע תחזוקה הדוקה יותר על הציוד שאולי תעזור לאתר את התקלה מבעוד מועד.
 • הקפצת גנרטור לאתר בזמן אמת: לבחון כיצד משפרים את זמן התגובה. אולי להכין תכנית מגירה לאירועי קיצון מסוג זה. ב

בהחלט למדתי מהאירוע הזה לא מעט, ככל הנראה טבילת האש של כל מנהל בקיבוץ הוא אירוע קיצון בחשמל פעם דודו ופעם אני.

תודה לציבור על הסבלנות והביטחון שנטעו בנו לאורך כל האירוע.

ניצן.


 
-
 
שבת שלום
 
-

 

 


לדף הבית