Kibbutz Reshafim, 10905, Israel -
logo

דף מידע מס' 8 - 25/5/18

החורשה ליד מגדל המים

תודה מכל הלב לגן הדס ולשיטור הקהילתי על שדרוג החורשה ליד מגדל המים אנו קהילת רשפים, רוצים להודות מקרב לב ללימור הגננת, הצוות וילדי גן הדס שמבקרים ומפתחים את החורשה ליד מגדל המים בביקורים שבועיים קבועים. ביום שלישי האחרון התגייסו שוטרים מהשיטור הקהילתי עמק המעיינות והורים מהגן לשדרוג החורשה בהובלת צוות הגן והילדים החרוצים. העבודה כללה תיקון המתקנים שניזוקו, גירוף, ניקוי וארגון השטח, כל זאת תוך שמירה על אופיה הטבעי והיפה של החורשה. אנו רואים בחורשה נכס קהילתי ומערכים מאוד את העשייה :( ישר כח!!

ילדי הגן

בקיבוץ רשפים ליד מגדל המים יש חורשה המשמשת את קהילת רשפים ושלפים כמקום לפעילויות שונות ומקום מפגש למשפחות אחה"צ ובשבתות.

בעקבות יוזמה של גן הדס וההורים , זו שנה רביעית שגן הדס פועל אחת לשבוע בחורשה בסדר יום מלא.

הילדים מגיעים בשעות הבוקר המוקדמות , עורכים פיקניק של א. בוקר, משחקים, בונים ויוזמים מחומרי הטבע הנמצאים בשטח החורשה, ומקיימים למידה חשובה ומשמעותית מחוץ לגן. לפני כשבועיים ביוזמת הצוות וההורים נבנו מספר מתקנים בחורשה בשיתוף ההורים, הצוות וילדי הגן הנרגשים.

ביום שלמחרת התגלה כי כמה מתקנים הושחטו ונהרסו במזיד. יצאה הודעה לקהילת רשפים ושלפים שנתבקשו לשמור על החורשה ולהיות ערניים למתרחש בה.

ולמחרת שוב התגלה כי כל המתקנים הושחטו ונהרסו כליל. צוות הגן פנה אל קובי ויגאל השוטרים הקהילתיים בכדי להגיש תלונה ולחקור את המקרה שציער מאד את הילדים שיומיים קודם עמלו עם ההורים והצוות כדי לבנות ולשדרג את המקום. קובי ויגאל השוטרים שהגיעו למקום התרגשו מאד והסיפור נגע לליבם, הם שיתפו את שאר חבריהם השוטרים הקהילתיים, ויחד יזמו יום הקמה לחידוש כל המתקנים בחורשה. ביום שלישי האחרון הגיעו קובי בן חמו ויגאל עמר השוטרים יחד עם חבריהם מצוידים בכלים, ויחד עם ילדי גן הדס המתוקים והנרגשים ,ההורים והצוות בנו ושיחזרו את המתקנים שנהרסו , ניקו והפכו את המקום לפינת חמד. אין מילים לתאר את ההתרגשות והשמחה של ילדי הגן והחוויה המשמעותית שעברו ילדי גן הדס עם צוות השיטור הקהלתי.

אנו ילדי גן הדס, הצוות וההורים רוצים להודות מקרב לב ליגאל וקובי ולכל צוות השיטור הקהילתי , על ההתגייסות שלא ברורה מאליה ! על האנושיות והרצון לעזור התרגשנו מאד !!

המקרה בהמשך טיפול של השוטרים הקהילתיים ומשטרת בית שאן. קהילת רשפים ושלפים ומנהלת החינוך תומכים בתהליך הקמת החורשה ויעשו כל מה שביכולתם כדי שמקרים של השחטה לא ישנו.

המון תודה;
ילדי גן הדס
הורי גן הדס
צוות גן הדס
אורלי שטייניץ - מנהלת הגיל הרך, קיבוץ רשפים.

אך לצערנו ביום חמישי האחרון שוב הושחטו המתקנים בחורשה , לא ברור למי מפריעה עד כדי כך הפעילות היפה הזו בחורשה שתביא אותו למעשי ונדליזם?
 
-
מזל טוב
לדודו ישראל מרכז המשק ולכל המשפחה
להולדת הנכדה שקד

-
מזל טוב
לניצן חביב מנהל הקהילה ולכל המשפחה
להולדת הבת
-
מזל טוב
לשירי ואליאב גרהרדט ולכל המשפחה
להולדת הבן נכד ליוסי לביא
-
ברכות ואיחולים
למשפחת מורדיש חן ונועם והילדים ולמשפחת שדה רינת וקובי והילדים
על המעבר לבית הקבע שלהם!
-

ספור לידתו הטבעית של ה-"מופע המרכזי", כפי שחוויתי – יוסי ר.

גם כש -"החגיגה נגמרת" ו"תרועת הפסטיבלים" נעלמת, יש לנו "יום, יום חג" והוא "החג האמיתי"...

רוצה לשתף אתכם חברי רשפים ותושביה בחלק מתהליכי היצירה שאת שיאה חווינו במהלך ימי שבועות.

"זה היה הריון מתוכנן, להורים בשלים שהקימו משפחה תומכת זה מכבר. " בקיץ שעבר, חברנו יחד מספר נאמני תרבות ברשפים, חדורי מוטיבציה להוליד את ארועי שנת ה-70 . המחשבה הייתה לעבות את חגינו בעשייה קהילתית על בסיס מסורות חיינו. כבר בראש השנה, פרשנו בפני הציבור מספר רעיונות וביקשנו להרים את הכפפות. ה"הריון" נקלט, ואף שלא פסחנו על שלבי הרגשת אי – נוחות התחלתית, ידענו אפילו לקרוא לילד בשמו הזמני "הערב המרכזי", וכיוונו את הלידה לחג השבועות אשר מזה מספר שנים אנו מציינים בו את חג המשק. כבר בשלביו הראשונים של התכנון בחרנו בעידו ויס, חבר שלפים, כמי שיהיה הבימאי והמפיק. לימים הבנו עד כמה הייתה הבחירה בו קריטית ונכונה להצלחת המופע. הגיתי את רעיון הרכבת היוצאת מאזור הקריות אל העמק ואף כתבתי מספר גרסאות מחורזות תוך איפיון כל קרון ברעיון ונושא מרכזי שהעסיק אותנו כל עשור. שלב התחקיר היה פורה ומענין, ציידתי את עידו בחומר רב מארכיוני הפרטי ואחר כך שעות ארוכות של צלילה אל החומר האין סופי בארכיון הקבוץ. אפשר לומר שעידו היום הוא "מומחה גדול בהיסטוריה" ובהוויה של רשפים. ואז התחיל שלב גיוס המפיקים לכל אחד ממרכיבי המסכת. כולם התנדבו ברצון והתמסרו באחריות אין קץ לצמיחה והבשלת הרעיונות לביצוע. עידו העלה על הכתב את ספור הרקע הנסיעה המשפחתית ברכבת, תוך שהוא מתאם עם איתי אורן את החומר המוסיקלי של כל שירי הלהקה. טל שיפוני שותפה לבחירת הנושאים לריקודים והילה יפלח שלקחה על עצמה את כל ביצוע צילומי המסך.

שלבים אלו לוו על ידי אמיר גדיש על מנת לדייקם ולהביאם למסכת בשפה ובהגה הרשפימית. לירון והדס נהיו המפיקות בפועל ונתנו גב לסגירות של עידו. נעמה וריבי החלו בעבודת הליהוק לאחר שפרסמנו כי הכל פתוח ומי שרוצה, שיפנה. צביה החלה בחיפוש התלבושות בתחילה במחסן הפורים ובחנות שלה ונעמה השלימה את החסר מקיבוצי האזור. אילנה לקחה על עצמה את עיצוב ויצירת התפאורה עם נמרוד אוחנה ממפעל הקלקר. הכל נעשה תוך בקרה ושמירה על התקציב שהוקצה לערב זה על ידי הנהלת הקהילה.

כך, עם לא מעט בחילות, צרבות וכאבי ראש, הגענו אל שלביו המתקדמים של ה"הריון" וכבר ראינו את הרך, מתנועע ובועט ומשרה בטחון כי בלידתו הטבעית יצא לעולם ול"רשתות התקשורת", ילד חיוני, רגיש , שמח ובעל חוש הומור... העבודה הרבה נעשתה במקביל, השירים עובדו על ידי יוסי שור והחלו נלמדים ומופצים לזמזום

הריקודים נחלקו אף הם בהכנתם בין טל, נירית, טלי ומעין שעבדו עם הנוער והובילו בתהליך מרשים לתוצאה הראויה.

הילה שנעזרה בצילומי הארכיון ובצילומים נוספים של יריב קריסטל ועידן סלם, אספה, צילמה וערכה חומר גלם רב במחשב האישי שלה - שנגנב שלושה שבועות לפני ההופעה - ארוע לא מתוכנן שהעיב אך הניב מחדש ליווי חזותי מרשים וחלק בלתי נפרד ובלתי אפשרי בלעדיו. בשבוע האחרון, בשיא חומו של ראשית הקיץ, הקימו את הבמות המקומיות בניצוחו של עומר להב, דבר שחסך לנו הרבה כסף. בראשית השבוע הוקמה הבמה המרכזית והחלו שלבי הערכות ל"לידה".

הרכבת התקרבה מאד אל תחנתה הסופית. עידו, שכאמור ניצח על כל ההליכים, היה במיטבו והרגיע בנועם ובמקצועיות את כל השושבינים. במעין זריקת אפידוראל, ניתב את שלביה האחרונים של הלידה וכך חווינו תוצאה מרשימה שכמותה טרם נולדה ברשפים. חוויה עכשווית שבתהליכי יצירתה הושגו מטרות רבות נוספות בעלות ערך קהילתי מותאם כל כך לרשפים של העשור האחרון. וכדברי יורם קרין, ראש המועצה בברכתו- "רשפים הינה קרון מוביל של רכבת הקליטה בעמק".

"הקצפת" של חג השבועות שהוכנה על ידי נוגה, אלגריה וכוחות מקומיים עשתה כבוד גדול לרפת ועובדיה והיתה מאד מותאמת.

...וכך, לאחר שהפקנו את כנס הבנים, התערוכה הגדולה ואת יום הספורט הקהילתי, ציינו את זכרם של חברינו שאינם עוד בטכס בבית העלמין שרקמו ברגישות ציפי ורקי- נהיתה הדרך סלולה יותר להמשך עבודתנו על שימור ופיתוח של תרבות הפנאי.

הכלים והתקורות כבר קיימים, התנופה קיימת ועמה האופטימיות. רוצה להודות לכל אחד ואחד שתרם ולו במעט לעשיה השנתית הזו ואף אם לא הוזכר בשמו- תרומתו הייתה עניינית וחשובה.

"אז איך ממשיכים מפה, מה המשך הספור?..."- לכולנו הפתרונות.

יוסי

קצת מהתגובות שקבלנו

 • חג שמח לכם .......ומשפחת רשפים. " באנו אמש ,בהרכב שטרני מלא, לחלוק עם קיבוצנו את יום הולדתו השבעים, ולחלוק כבוד להורינו ולכל המייסדים שבנו את הבית לפני שבעים שנים. באנו, שמחנו והתרגשנו !!
  המופע הקסום והאופטימי חיבר אותנו לעברנו, אך גם הציג הווה מרשים עם המוני ילדים ונוער בריקודים יפהפיים של טל רופאייזן המוכשרת, להקת הזמר והתזמורת החיה ,הזכירו את נעורינו אך גם ביטאו את הכוחות המקומיים הנהדרים בדור הזה...התודה ליוסי שור ושותפיו. קטעי הדרמה הזכירו לנו את הבמאית המיתולוגית, רות חזן, אך גם הראו שעידו וייס עושה עבודה מצוינת לטקסט של יוסי רופאייזן מקבוצתנו "שיבולים". הייתה לנו עדנה וחוויה נהדרת , עם גאווה קטנה שפעם היינו חלק. .".היינו ילדים וזה היה מזמן, אני וצילה ונחשון הקטן..."
  רשפים קדימה רשפים הי הי
  גם ביום וגם בלילה רשפים...
        משפחת שטרן- נחשון , צילה ושלומית
 • היה מעולה ומרגש.. כל הכבוד לרקדני השרלה
 • מופע מדהים, ברמה גבוהה מאד. שאפו למארגנים.
 • ערב מרגש תודה לכל האנשים שהשתתפו ותרמו
 • היה מהמם כול הכבוד ותודה
 • תודה על ערב מרגש ומדהים
 
-
שבת שלום
-

 

 


לדף הבית