Kibbutz Reshafim, 10905, Israel -

דף מידע מס' 7 — 22/4/16

אביב הגיע פסח בא

הערב נשב לבושים חגיגית לסדר פסח ונקרא ב"הגדה"; כל משפחה בהווי שלה ובמסורת שהיא בנתה במהלך השנים .

כבר בשנת 1965 עלתה שאלת ה"הגדה" - מצורף קטע מתוך דפי רשפים מס 18 ערב פסח תשכ"ה 16/4/1965

בפרוס החג

haggada שוב מורגשת ברחבי הקיבוץ אותה תכונה מיוחדת המבשרת את בוא החגים בכלל ואת חג הפסח בפרט. במטבח מורגש ריח תבשילים מיוחדים לכבוד החג,... במתפרה נעשה מאמץ אחרון לסיים שמלות ומלבושים ובמחסן הבגדים מוכן השי לחבר לתוך התאים....
.....שרטטנו קוים אלה מתוך ההוי הקבוצי של ערב החג כדי להבליט על רקע זה את הבעיות שהצגנו הפעם לדיון בגליון החג של "דפי רשפים", מה הם דפוסי החג אשר ישמשו ביטוי נאות למציאות הקבוצית המיוחדת בישראל המתחדשת, תכנים החברתיים והלאומיים של חג החירות והאביב? ובמיוחד, מה יהיה תוכנה ומה תהיה צורתה של אותה "הגדה" המשמשת מוקד לחג כולו? מה היא מידת החופש שבה ניתן לנהוג לגבי יצירה שהיא מסורת של דורות ואשר הפכה חלק מחיי העם בדרכי נדודיו? ומאידך האם יש בכוחם של אותם קטעים פיוטים ופסוקים אשר כונסו בעבר הרחוק - ואף אז לא הוו שלמות – לשמש ביטוי לרחשי לבנו ולמציאותנו? והרי אנו דור אשר אינו מסוגל לקבל דברים רק באשר הם נחלת המסורת כי אם שואל לפשרם, למשמעותם, לתפקיד שהם ממלאים בהווה. והאם יכולה אותה הגדה מסורתית אשר הצליחה במשך דורות לבטא את הקשר לציון החופשית, הרוחנית, הדתית לשמש ביטוי גם בישראל החדשה, החיה, המציאותית אשר אנו רואים עצמנו כממלאי תפקיד חלוצי גם בחידוש דפוסי חג ומועד. ומאידך – האם מותר לנו לנתק חוט מקשר עם המוני העם בגולה, האם מאבד הכלי של ההגדה את משמעותו וערכו עם שינוי התוכן? ושמא מקומה של ההגדה בסדר הקבוצי שונה בכלל מהתפקיד שממלאת ההגדה בסדר המשפחתי המסורתי? אכן שאלות נכבדות אשר אפשר ואפשר עוד להוסיף עליהן,... ואין ודאי עוד חג כמו חג הפסח בו יש לחזור ולשאול "מה נשתנה" גם לגבי הדפוסים והתכנים של החג עצמו......

ועוד מהארכיון
מתוך עלון רשפים פסח תש"י אשרפיה 1/4/1950

חג הפסח

haggada הקיבוץ התגייס להכנת החג ויש ליחס לזה חשיבות רבה. זו השנה הראשונה שאנו חוגגים , נוסף לסדר, גם את חג העומר. בצורה כזאת משלימים אנו את תוכן החג, אשר משמעותו היא ברובה חקלאית. את חג האביב נחוג השנה כששדותנו מוריקים ומצהיבים, עת ראשית הקציר.
את חג החרות נחוג השנה כשאנו נתונים במאבק קשה למען עצמאותנו המדינית והמפלגה מתלבטת למצוא את הדרכים הארגוניים והרעיוניים למען הגברת מאבק זה. מעורים באדמת המולדת, ממנה מוציאים את לחמנו בזעת אפינו מבינים השנה יותר טוב ויותר יפה את משמעות חג הפסח וחוגגים אותו כיאה לעובדי אדמה ולשוחררי חרות.

 
-
 

לכל החברים, התושבים, הנקלטים, חברי שלפים והאורחים נאחל

חג שמח

 
-

 

מפת"ק נמסר

שמחה רבה מביא עמו האביב גם בתחומי הפיתוח הקהילתי.
לאחר קיום הפורים החלומי ולאחר קיום שתי סדנאות של גילאי 40 - 50, 60+, ולאחר השוק "קח-תן רב המשתתפים הקובע עצמו כמותג בביתנו , אנו נערכים לסדרת ארועי תרבות של יום השואה, יום הזיכרון, חג העצמאות, לג בעומר ושבועות עם האנשים שהתנדבו להפיקם בסיוע צוות התרבות.
המשפחות שבחרו להגיע לקליטה בקיץ זה כבר קיבלו את סימון דירת היעד הזמנית שלהן ובחופש הגדול תתחלנה את השלב החשוב במסע- השהיה ברשפים. משפחת שלמה ושני לוי ושלושת ילדיהם, כבר הגיעו ונכנסו לביתם החדש בשכונה המערבית, אנו מאחלים להם השתלבות קלה בחיינו כאן, ופריחה בכל תחומי קהילתנו. גם משפחת קידר עברה לביתם החדש והשכונה הולכת ומתאכלסת. עדיין נשארו בה שלושה מגרשים לרכישה ואנו עושים מאמצים למלאה, יחד עם מתן פתרונות נוספים של רכישת נכסי יורשים.
חשוב לציין כי משפחות רבות מאד פונות ומגלות ענין ברשפים ורק לאחר ברור מעמיק אנו נשארים עם המשפחות הנראות לנו כמתאימות, ועומדים ביעדים של מתן עדיפות לבנים חוזרים ולמשפחות המגיעות אלינו דרך חברים, תוך שימוש מושכל במצאי דירות המחסנית שברשותנו. (והקיץ הזה נאלצנו לסיים חוזים עם מספר משפחות המיועדות לשלפים ולמצוא להן פתרונות בקרווילות של שלוחות, אף שהוסיפו נופח חשוב לביתנו).
סינון המשפחות הוא הליך רגשי קשה , המתבקש בהנחיית המנהלה שאנו חברי פת"ק – נציגיה, כך יוצא שאנו ממשיכים בקצב של 6-7 משפחות כל שנה המגיעות אל הקלפי וממשיכות להעזר בשרותנו.
לאחר הפסח אנו נערכים למפגש גדול ומקיף של כל הנקלטים מתחילת התהליך ב-2010, בהנחיית יעל ברקן מהמועצה. אנו מתכוננים למפגש חשוב זה ומעונינים להפיק ממנו את המירב על מנת להשאר רלוונטיים בהליכי הקליטה. מצפים לשיתוף פעולה.
פרטים על מועד המפגש ימסרו לחברים שנקלטו בשנים אלו ולמועמדים לקליטה בשנה זו.

 
-

 

- לפני מלא שנים עוד כשהיינו ילדים... חלמנו מלא חלומות מופלאים... חלקם היו חלומות שלעולם לא נגשים... חלקם חלומות שכשרוצים אז מצליחים... חלום אחד חמים ונעים הגשמנו ממש בימים האחרונים... חלום על קהילה חמה, תומכת, אוהבת ומחבקת, יפה וצומחת שבתוכה אנחנו לוקחים חלק... חלמנו גם על בית מעץ עם גג אדום וארובה גבוהה שתחמם את המקום... חברי רשפים היקרים, ממש לפני מספר ימים עברנו מהקרווילה הנהדרת ששימשה אותנו כמעט שנה, לבית החלומות שלנו שנמצא ממש פה בפינה... אנחנו מזמינים כל אחד ואחת מכם לבוא, לבקר ולשתות איתנו כוס קפה...

תודה להתראות בבית העץ של משפחת קידר, קרן ומשה


 
-
 

לבריכת השחיה

מחפשים מקרר לפתיחת העונה.

ניתן ליצור קשר עם אביבה 0528601883


 
-
 

תזכורת למנקים את ביתם ,

התחלנו באיסוף פריטים וציוד לגן החדש.

אפשר להודיע למירי כ. או לצביה


 
-

 
שבת שלום
 
-

 

 


לדף הבית