Kibbutz Reshafim, 10905, Israel -

דף מידע מס' 18 — 6/11/15


 
-

מהנעשה בקהילה

פגעי מזג האויר

סופת ברד, רוח חזקה וגשם פקדה אותנו - הסופה קרמה נזקים שכבר זמן רב לא זכור לנו כאלו , מספר גגות ניזוקו במבני ציבור ובבתים פרטיים , מים חדרו לבתים וגרמו נזקים . גגונים חוררו ונשברו , ענפים רבים נשברו , עמודי חשמל נפלו בתאורה ההקפית. מצבות נשברו בבית העלמין כתוצאה מעץ שנפל וכן נפגעה סככת האבלים. מאחר והקיבוץ מבוטח למקרים כאלו, קראנו לשמאים שיאמדו את הנזקים ועדיין אנחנו בדין ודברים עם חברת הביטוח על תיקון וכיסוי הנזקים. בהזדמנות זו תודה לצוות הנוי על עבודת הפינוי הרבה שכבר עשו ועוד נכונו להם עצים רבים לטיפול.

גן ילדים חדש

המועצה פרסמה מכרז ונערך כבר סיור קבלנים להקמת הגן החדש .

השלמת שביל אופניים

הגענו להסכמות מאד חיוביות עם מפעל טרפלקס על תוואי לסלילת שביל האופניים שיגיע מכיוון שלוחות לכיוון מסילות . השביל יעבור בכביש המערכת הישן במפעל ויחצה את הכניסה של רשפים לכיוון בית העלמין.

ביטחון

באופן מתוכנן ללא קשר למצב שהתהווה באחרונה הצטרף אלינו הרבש"צ החדש נתי שדה שמונה על ידי הצבא להיות אחראי על הביטחון השוטף בשלפים ורשפים. הנוכחות של נתי מורגשת היטב בשטח ואנחנו מאחלים לו הצלחה רבה בתפקידו. נתי נאלץ לנחות מיד לטיפול במתח הביטחוני. עקב המצב ביצענו מספר פעולות פיסיות : הפעלנו באופן זמני את השער החשמלי הצהוב בצד דרום למרות שאיננו ממוקם במקומו הסופי , סגרנו לגמרי את שער "הרפת" ועתה כל הפעילות החקלאית לכיוון דרום מתבצעת מהשער החדש. סגרנו את שער הכניסה של רשפים לכל שעות היממה ותגברנו שמירת יום בשער יחד עם השומרים הקיימים שהצטרף עליהם מורדכי נורקין .

בחינוך בתאום ובהשתתפות ההורים הפעלנו מאבטח שסובב בין הגנים בשעות הפעילות .

ההנהלה החליטה להקים צוות ביטחון שיסייע לביטחון השוטף ואישרה את הגדרת תפקידו . קול קורא למתנדבים לצוות ייצא בקרוב.

פיתוח

אנחנו ממשיכים בגיוס משאבים וכספים לפיתוח ויש כבר הסכמה ממשרד השיכון לממן את תכנון הפיתוח של השכונה החדשה (שכונת משק ילדים). בנוסף פנינו לאפיקים נוספים לגיוס תקציבים למטרות נוספות.

שבת שלום
איתן


 
-

 

קהילת רשפים שלום;

"אנשים טובים באמצע הדרך אנשים טובים מאוד אנשים טובים יודעים את הדרך ואיתם אפשר לצעוד"...(נעמי שמר). היום סיימנו עוד שלב בחיי הנדודים שלנו ועברנו לשכונת שלפים. רצינו להודות לכם על שאימצתם אותנו בשלש שנים האחרונות וניתנה לנו תחושה של בית. חמימות האנשים והרצון לעזור הוא המוטיב שחזר על עצמו בין אנשי הקהילה. אנחנו בסה"כ עברנו מספר מטרים קטן למחוץ לגדר (עוד מעט שוב נחזור להיות ביחד). אנו רואים את חיינו וגידול ילדינו בחינוך ברשפים ושותפים לכלל הפעילויות המשותפות והפרטניות. ביתנו פתוח לכולם ונמשיך להיפגש בשבילים.

שבת שלום
מור אשל גפן וגלבוע.


 
-

 

מהנעשה בארכיון

archive

למי שעדיין לא יודע, הארכיון שלנו נמצא בחדר הנצחה. קיים בו חומר מגוון מאז שאריה בדי החל לאסוף אותו (עוד בזמן ההפלגה לארץ). רוב העבודה הנעשית בשנים האחרונות בעזרתם של דיקי ואנדריאס מתרכזת במחשוב הקיים. אנחנו עושים זאת עם הכלים שיש לנו (סריקה, צילום ועוד...) והתוצאה בהחלט עונה על הציפיות.

עד כה מחשבנו את כל העלונים, חלק גדול מדפי המידע ואת כל התמונות והחומר האור קולי שניתן היה למחשב. בשלב זה אנחנו ממחשבים את כל המסמכים הקשורים בהקמתו של הקיבוץ ומסדרים אותם בהתאם למחשוב (מספר קטלוגי, מיקום וכו'). כמו כן, נערכים ראיונות עם הארגנטינאים.

בנוסף, הופקו שלוש תערוכות בנושאים: הקמת הקיבוץ, חדר האוכל וענפי בעלי החיים (דייג, רפת ולול). בשנה האחרונה נוספו לארכיון טייפ מנהלים המשמש להקלטת ראיונות, מצלמה לתיעוד וצילום מסמכים ישנים, מחשב נוסף ומסך טלויזיה כך שניתן להקרין חומר אור קולי בנקל.

השנה ברצוננו להקים את "מוזיאון החפצים" בחלק הדרומי של הבית שבו נמצאת מרכזיית הטלפונים. צפורה מנדלסון ושרה גבע לקחו על עצמן לממש זאת. במוזיאון יוצגו עקבות מעברו של הקיבוץ בתחומי החברה, אורחות החיים והענפים השונים, במטרה לספר את סיפורו של הקיבוץ בדרך מוחשית באמצעות חפצים, וכהשלמה לארכיון. כדי לממש מטרה זו עלינו להעשיר את המוזיאון בחפצים. אנחנו פונים לחברים שיש להם פריטים שונים הקשורים לאורח החיים הקיבוצי שלנו כמו: מקלטי רדיו, סכום או כלים שנשארו מחדר האוכל, חולצות רקומות או ביגוד אחר, שמיכות קוץ ועוד כהנה וכהנה...
נא ליצור קשר עם ציפורה מנדלסון 0547860130. היא תאסוף את החפצים.

בהזדמנות זו כדאי להזכיר עד כמה חשוב לתעד את אורח החיים שלנו. רק בשנה האחרונה פנו ובאו בנים (חלקם כבר שנים לא בקיבוץ) כדי לחפש חומר על משפחתם וההיסטוריה של הקיבוץ. מתעניינים גם אנשים אשר חוקרים נושאים שונים הקשורים ביהודי רומניה ועוד...
עבודת הארכיון הנה אין סופית ותמיד נוסף עוד ועוד חומר. במידה ומישהו מעונין להעביר חומר לארכיון נא ליצור איתי קשר.

מסרה: מירי כפרי 0547860349.


 
-

 

קליטה ובניה

לחברים שלום,

תהליך שיוך הדירות לחברי רשפים הסתיים בעבור מרבית החברים, נשארו אך מעט שטרם הגישו בקשה למינהל וכשיעשו זאת – יטופלו אף הם על פי תכתיביו המשתנים של המנהל. התהליך שיחרר אותנו ממחויבותנו לבניה אחידה, (ואף הרסנו את ה"רכבות, שישיות ורביעיות"), ומאפשר לכל אחד מאתנו להגיש היתרי בניה ושיפוץ על פי טעמנו ובתאום עם הצוות המקומי וגורמים רלוונטיים אחרים המאשרים את התוכנית. לעיתים אדריכל הקבוץ מתערב ומבקש התאמות.

הרחבת הבתים בתוך החלקות הפרטיות גורמת במקומות מסוימים לצפיפות שלא הינו רגילים לה, ומשנה את הקו האחיד , המרובע, אליו היינו מורגלים. פרגולות גדולות, חדרי כביסה, מחסנים , כל אלו ועוד, נוספו לנוף הישוב המשתנה.

אנו נמצאים כבר כמה שנים בתהליך קליטה , המשנה ומצמיח את הקבוץ למחוזות אחרים. בתהליך הקליטה אנו חותמים עם הנקלטים על הסכם בניה פרטי העובר את אישור הועדה המקומית שלנו ואת הקריטריונים של רמ"י. אנו שמחים עם כל משפחה המצליחה לסיים את הבניה ובכך לקצר את הזמן בו הסביבה נראית כאתר בניה. אחת ההחלטות שקיבלו החברים בעת בניית מתווה הקליטה היתה שאין אנו בונים על פי דגמים, אלא בשיטת "בנה ביתך", העומדת בקריטריונים שהנְחנוּ את ועדת התכנון שלנו, קבענו סטנדרטים כגון גודל מקסימאלי, בניה ללא חומות, ועוד.
לשמחתנו, קלטנו משפחות חזקות אשר יכולות לבנות על פי יכולותיהן בכפוף לביקורת שלנו, ואכן כך זה מתבצע. כך גם משפצות על פי יכולותיהן, משפחות ותיקות בתוך הקבוץ, וטוב שכך, זה מעיד על חוסננו.
איש איש וטעמו. ובכל זאת אנו שומעים ביקורת עם כל בנין חדש הנבנה , לפעמים עד כדי צרות עין...לאחד הגודל לא נראה, לשני צבע הרעפים, לשלישי גובה המבנה ועוד ועוד... מכיוון שכל המבנים, כאמור עוברים את ביקורת צוות תכנון הרי שהאמירות האלו מעכירות מאד את האוירה ואינן תורמות מאום. בואו נחסוך בביקורת מרעילה זו ונשמח עם ההליך כולו , שכן זה היעד אל רשפים חזקה יותר.

רשם – יוסי


 
-
 
מזל טוב
לשירן ושון לרקין
ולכל המשפחה
להולדת הבן

 
-

 

 


לדף הבית