Kibbutz Reshafim, 10905, Israel -

דף מידע מס' 17 — 16/10/15


 
-

-

שלום לחברי וחברות רשפים

למי שעדיין לא יודע – לול המטילות שלנו, אולי ותיק הענפים בקבוץ רשפים, עבר (לפי מיטב ידיעתי) מקרית חיים (שם ישבו החברים בתחילת דרכו של הקיבוץ) - הפסיק רשמית את פעילותו בקצה הקבוץ ברשפים בסוף אוגוסט 2015.
הלול עבר מספר שינויים במשך השנים. משנת 1973 גידלנו בלול מטילות לביצי מאכל בלבד.
עם סגירת הלול ברשפים, " עברו המטילות שלנו דירה" והן מטילות ביצים בלול משותף במושב כפר חיטים. לול חדש ומשוכלל . מכסת הביצים נשארה ברשותנו ויש לנו הכנסה ממנה.
אני רוצה לברך ולהודות לכל הלולנים המסורים ועובדי השבתות והחגים שעבדו במשך השנים בלול. שמותיכם רשומים בדף ההיסטוריה של הלול.
בהזדמנות זאת, אני רוצה לחזק את עובדי החקלאות בקיבוצנו – המשיכו בעבודה הקשה כי עליה פרנסתנו. בלי חקלאות לא נוכל להתקיים בארץ הזאת!

בשם צוות הלול שפרש כנפיים ופרש לפנסיה
ציפי


 
-

מצוות הגינה הקהילתית נמסר:

- במוצאי סוכות התכנסנו במועדון לחבר, בכדי לסכם את העונה היפה של הגנה הקהילתית. סקרנו את השנה במצגת ואת האירועים המשמעותיים שערכנו בגינה ובסביבתה- בניית ערוגות עגולות, בניית הכיפה המרכזית , שתילת סתיו וחורף, עישוב ואסיף לאורך כל העונה. הערנו בעדינות לאלו ששותלים ומזניחים אחר כך , וקבענו הסכמות חדשות להמשך.
חברים וחברות התנדבו לסייע לצוות המוביל, הן באחזקה והשקיה, הן בנראות השטחים הציבוריים באזור הגינה והן ביצירה של אירועי תרבות במהלך העונה החדשה. לאירועים אליהם מוזמנים כל חברי הקהילה.
לגינה הצטרפו משפחות חדשות מרשפים ומשלפים. זהו בהחלט מקום נוסף להתקרבות בלתי פורמאלית ולהכרות עם השכנים, מעבר למפגשים בבתי הילדים, במגרש השעשועים ובמשחקייה.
במהלך הערב נפגשנו עם מומחה לצמחי מרפא שפתח לנו כמה צ'אקרות בחליטות.

השבוע מכינים את הערוגות מחדש, הופכים את האדמה, מנכשים עשביה ומוסיפים דשן קומפוסט ונותנים להם להתערבב ולנוח. בשבוע הבא תתבצע שתילה של חלק מירקות החורף במימון כספי שנשאר לנו מהפרס של השנה שעברה. מצורף לינק לתמונות בפיסבוק של העבודות בגינה הקהילתית.

בפייסבוק

שתהיה שנה פוריה-
מרכזות הצוות- חן מורדיש ונעמה סלע.


 
-

ביטחון

שלום לכולם,

שמי נתי שדה ואני מתגורר כרגע בשכונה הזמנית של שלפים בצמוד לשלוחות. אני נכנס בימים אלה לתפקיד רבש"צ רשפים ושלפים. ברשפים תפקיד זה לא היה קיים עד היום במתכונת הצבאית ולכן בתקופה הקרובה צריך לבנות אותו וזה יקח קצת זמן. רכב ביטחון בתהליך רכישה במועצה ואנו מקווים שיגיע בהקדם. קיבלנו מהחטיבה מספר נשקים לטובת בניית כיתת כוננות משלנו והם כרגע נמצאים בנשקיית שלוחות עד שנכניס את נשקיית רשפים לפעילות. כמה הודעות:

 1. בעקבות המצב הביטחוני סוכם על הגברת הסיורים של צוותי מג"ב ומתנדבים במהלך היום בתוך הקיבוצים והמושבים. יש להגביר ערנות ולדווח למוקד 100 על כל חשד שמתעורר. גורמי ביטחון נוספים באזורנו:
  • רועי פשחור קב"ט המועצה-050-5297159.
  • קובי בן חמו שוטר קהילתי-050-6273653.
 2. חשוב לציין שבאזורנו הצבא לא מממן רבש"צ במשרה מלאה ולכן יש עדיין יומיים בשבוע שאני לא נמצא בעמק לטובת עבודה אחרת. חשוב לי למצוא מחליף קבוע לזמנים אלה ולשבתות בהם אני לא נמצא. מי שיכול לקחת על עצמו, אשמח לשמוע (הצבא מקצה איזשהו סכום סמלי לעניין).
 3. מתנדבים לכיתת כוננות- דרושים מתנדבים בעלי רקע קרבי לבניית כיתת כוננות לשעת חירום. בבקשה צרו קשר בהודעה/מייל/טלפון.
 4. חשוב - מי שבתהליך בנייה, במיוחד בתקופה מתוחה זו, בידקו עם הקבלנים שהם לא מעסיקים עובדים מהשטחים ללא היתרי עבודה.

בכל מקרה מוזמנים לפנות אליי לכל דבר ובכל שעה.
המשך שבוע שקט ובטוח לכולנו,
נתי שדה
055-6605865


 
-

חברים/ תושבים
בידקו בבקשה פעם נוספת את חיובי הביוב שהתקבלו מהמועצה בגין חודשים 05-06. למרות שהקיבוץ פנה למחלקת הגביה לבדיקה גורפת של חיוב זה עדין לא כולם זוכו לכן בבקשה עברו שנית על דרישת התשלום גם אם שולמה בהוראת קבע ובמידה ונראה לכם שגוי אפשר לפנות לצביה.

 
-

לתמר סגל
עם גיוסך לצה"ל
מאחלים לך בהצלחה.

-

מזל טוב
לבנות משפחת מדר
ובני משפחתם
לנישואיהם של
מאיה דניאל

-

8.10.2015

עדכון ממערכת החינוך ברשפים
(מתוך דף מידע להורים)

הימים חולפים שנה עוברת... והנה אנחנו כבר גם אחרי החגים. תקופה זו של החגים הנה תקופה מאוד לא יציבה וזה מקשה על כולם. אבל עכשיו, לאחר החגים, נכנסים לתקופה ארוכה של שהות במערכת החינוך כך שיתאפשר לכולם להתרגל ולהרגיש בטוחים יותר.
המכתב הזה יוקדש לנושא של קידום אורח חיים בריא. נושא שעולה שוב ושוב ע"י ההורים ועלה גם בחזון שלנו. הנהלת החינוך שמה לה למטרה השנה לטפל בנושא. התקיימה פגישה שבה השתתפו הורים, מחנכים וחברי הנהלת החינוך כדי לדון בשלושה נושאים: סביבה בטוחה, פעילות גופנית ותזונה.
הנושאים שהוחלט לקדם הם בנושא של סביבה בטוחה:

סביבה בטוחה רגשית

ליווי של יועצת חינוכית - יש לנו יועצת חינוכית שהתחילה כבר את עבודתה.

ריענון נוהלי בטיחות

 • מספרי חירום - הפקת רשימה לכל בית ילדים לתליה על לוח מודעות. אנשי קשר וגופים לחירום – הוכנה הרשימה ונשלחה לגנים.
 • עזרה ראשונה - רענון תיק ע"ר לכל בית, קורס ע"ר. – נעשה כל שנה באחריות אורלי.
 • התנהלות עם חומרי ניקיון (אילו חומרים, זמן השימוש, מרחק מילדים, איחסון וכו') – קיימת רשימה כזו שהתקבלה מגורמים חיצוניים.
 • חפצים מותאמים
 • מים
 • צילום ילדים - ברשות הורים, שיח על שימוש מושכל בטלפון במובילות.
** עלה רעיון להביא השתלמות של "בטרם" שמקיפה הרבה מהנושאים הללו.
** להפיק דף של נהלי בטיחות לכל עובד ולהורים (כחלק מקבלה למערכת)
** יידוע המובילות בענייני בטיחות של הקיבוץ (קו מתח גבוה, פינוי אסבסט וכד') – הנושא הובא לידיעת הגורמים שאמורים לדווח על כך לאורלי והיא תעביר זאת למובילות.

מרחב החוץ – חומרים מסוכנים וסביבה בטוחה

 • המשך טיפול בנושא האסבסט, בדיקת אסבסט באזור הגנים או באזור הטיולים (להפנות לבדיקה של ההנהלה/ מנהל קהילה). – מטופל ע"י הקיבוץ. אורלי מידעת את המובילות על מקומות בקיבוץ שנמצא בהם אסבסט לא שלם.
 • טיפול במתקנים/מרחבים ישנים – סביבה בטוחה תוך שמירה על אופי המקום - הפתרון הוא לא להוציא את הנ"ל משימוש אלא לשפץ אותם למצב בטיחותי (המתקנים הם חלק מהאופי של המקום ויש להם ערך רב- דוגמת סוסי הברזל, ארגז החול, הסירה, הטרקטור)
 • הנגשת משק חי
 • סביבת בתי הילדים – מתוחזקת מבחינת גיזום עצים עשביה וכו'..
 • ריסוסים – יש למנוע עשביה כדי להקטין את הסיכוי לבע"ח מסוכנים אך הפיתרון של ריסוס בצמוד לחצרות הוא בעייתי.
  ** יידוע הצוותים בריסוס כדי למנוע קרבה של ילדים לאזור המרוסס. שעות ריסוס מותאמות לזמני השהות של הילדים בחצר. טיפול ארוך טווח בסמוך לחצרות כדי להמנע מריסוסים (פריסת ניילון ומעליו חצץ לדוגמא). – אין אפשרות לא לרסס בכלל. התקיימה ישיבה עם מרגלית. מרגלית תתאם את שעות הריסוסים עם המובילות כך שהם לא יתקיימו כאשר הילדים בחצרות. בנוסף, ישופרו פני השטח ואכן, ליד גן כוכב נשתל החודש דשא.
 • תנועת רכבים במרחב בתי הילדים – הגדרה של מקומות חנייה קבועים – נקבעו שני מקומות לחניה, אחד ליד צבר והשני ליד גן מעיין. נסללה דרך מהחניה שליד גן מעין אל בית התינוקות. הקפדה על חניה מסודרת הינה קריטית לבטיחותה של האוכלוסייה ויש להקפיד על כך.

עוד נושאים שעלו

 • מרחבים מוגנים
 • שידרוג מרחבים ליצירת סביבה מפתחת ומגרה מחשבתית ופיזית.
 • גגוני צל – יש לקחת בחשבון את החומרים, הגגון בצבר יוצר אפקט חממה, צריך להוסיף לו בידוד ולקחת בחשבון אם בונים גגונים נוספים.
 • שמירה על היגיינה.

בנושא פעילות גופנית:

 1. הדרכה מקצועית לזמן הטיול, לעזור לצוות להתמקד בטיול לנצל את המבנה הטופוגרפי של הקיבוץ לפעילות גופנית.
 2. התעמלות יזומה בהתאם לגיל .
 3. הכנסת מתקנים מוטוריים אתגריים בהתאם לגיל.
 4. ליזום פעילות מוסיקה וקצב מגוונים הגורמים לתנועה.
 5. הוספת חוגים כמו יוגה
 6. מפגשי ספורט תקופתיים לגיל הרך לפי תחנות, פעילות מותאמת גיל.
 7. משחקי חוץ של פעם. תופסת , ים יבשה, תפסוני, משחקי כדור.
 8. מציאת כתובת לקבלת מידע לגבי חיפוש ציוד/משחקים/כלים/גרוטאות לחצר...והעברתו והפוך כלל הציבור בחצר שרוצה ל"זרוק" ציוד לידע את הכתובת וזו תפנה את ההודעה למובילות.

באיזו דרך ליישם ולבצע את החיזוק/שינוי/הוספה

במידי:

מציאת כתובת להעברת מידע בקשר לציוד/ גרוטאות וכו' – פורסם לחברים שאפשר לידע את צביה והיא תדאג לכך.
 • הזמנת הדרכה מקצועית מכוונת לצוותים לטיולים ושיתוף ההורים בחשיבות הפעילות התנועתית בגיל הרך.
 • שדרוג מגרשי הספורט באזור בתי הילדים, (מגרש הכדור סל, כדור רגל, ).
 • הגדרת זמן יזום לפעילות גופנית בכל בית בהתאם לגיל ולשיקול הצוות – קיים.
 • להמליץ ולגייס הורים להכנת מתקנים מוטוריים. –ייבדק במהלך השנה.
 • להקים צוות נעורים בחופשים לבנית מתקנים בהנחיית אורן שחם. – יבדק במהלך השנה.

בנושא תזונה:

 • בישול במקום של ארוחות הצהריים – יוקם צוות למידה בנושא שיביא מידע להמשך החלטה בנושא.
 • התנסות של הילדים בבישול מאוזן ומגוון - צוות המובילות יבנה תוכנית מותאמת לפי גיל להתנסות בבישול ובשימוש/ הכרות עם אוכל ומרכיביו + שילוב פעילויות בין גנים (גן כוכב אחראי על ערוגת גינה ומארח או משתף גנים אחרים).
 • ליצור מגמה של הפחתת מזון מעובד ובקרה על המזון בא. הצהריים.
 • יצירת "תקן רשפים" לארוחות (אמות מידה מקובלות)- צוות בשיתוף תזונאי/ת. – נוצר קשר עם דיאטנית קלינית מוסמכת (שני ברזילאי). היא תציג תוכנית פעולה ליצירת תקן כך שיהיה מקובל עלינו.
 • למידת עקרונות תזונה לעובדי החינוך ולקהילה.

ניתן לראות שהועלו נושאים רבים. חלק מהנושאים טופלו, חלקם בטיפול וחלקם יטופלו בהמשך. יש לציין שכאשר יש שיתוף פעולה של כל הגורמים (הורים, אנשי החינוך והנהלת החינוך) מתקיימת חשיבה פורה יותר. אני מקווה שהכל הובן ומזמינה את כל מי שרוצה לשאול, לפנות אלי.

מירי כפרי.

מהנעשה בגיל הרך

התחלנו את השנה ברגל ימין עם צוותים מצויינים בכל הגנים. אחרי תקופת החגים נכנסנו לשיגרה ולרצף עבודה וזה כבר משפיע לטובה על הילדים. קיימת אוירה טובה ונעימה מאד בכל הגנים. בגן כוכב יש 36 ילדים המון...עובדות שם שתי גננות משרד החינוך ועוד צוות מיומן של מטפלות. העבודה עם הילדים נעשית בקבוצות רוב היום כדי לאפשר להגיע לכל ילד ולתת מענה אישי יותר.
בשאר הגנים הצוותים נשארו בהרכבים הדומים לשנה שעברה.
בית התינוקות שלנו קטן ומונה 4 ילדים. צריכים להצטרף ילדים במהלך השנה. הקמנו צוות חשיבה לגבי המשך קיומו של בית התינוקות. הצוות יביא את מסקנותיו בפני הנהלת החינוך.
מתחילת השנה אנחנו עובדים עם יועצת לגיל הרך מטעם התנועה הקיבוצית שמגיעה אחת לשבועיים.
אנחנו מצויים בימים של מתח וחוסר שקט בתחום הביטחוני. אנו בקשר עם הרב"ש ועם כל הגורמים במועצה בקשר להנחיות ההתנהלות בגנים. ההנחיות מובאות לידיעת עובדי החינוך ועליהם לפעול בהתאם. בשלב זה ההנחיה היא בעיקר להגביר עירנות, לנעול דלתות ולטייל בסביבה הקרובה לגן.
בתלתון- השנה החלה עם תחילת שנת הלימודים, כאשר התלתון מונה כ- 40 ילדים. התלתון פועל כל השבוע עד השעה 16.00 בהתאם לשעת חזרתם של הילדים מבית הספר, כמו כן ביום שישי בבוקר עד השעה 13.00. חלק מהפעילויות מתבצעות בשתי קבוצות גיל (צעירים ובוגרים) על מנת לתת מענה לצרכים השונים של כל אחת מקבוצת הגיל. זאת הערכות בצורה שונה ממה שהיה עד כה שבה כל הפעילויות היו משותפות לכולם. בשלב זה המגמה הזו בהחלט מצדיקה את עצמה. הצוות מונה את הדר, ווונדי באופן קבוע, ובימי שישי הן מקבלות תגבור של כ"א.

נאחל לעצמנו ימים שקטים יותר שיאפשרו לנו שגרת חיים כפי שאנחנו מורגלים אליה ואוהבים אותה.

אורלי שטייניץ-
מנהלת הגיל הרך.


 
-
 
שבת שלום
 
-

-

 


לדף הבית