Kibbutz Reshafim, 10905, Israel -

דף מידע מס' 6 — 1/5/15


 
-

 

שלום לכולם,

אירועי ימי הזיכרון לשואה ולגבורה, יום הזיכרון לחללי צה"ל, וכל אירועי חג העצמאות, הם ריכוז מפגשים קהילתיים בהם אנו נוכחים שוב בכוחנו הקהילתי. אנשים רבים לוקחים חלק בהפקתם מתוך תחושת שייכות ושליחות קהילתית, וההשתתפות הרבה של החברים , הבנים ושכנינו משלפים, ממחישה לנו עד כמה קיים ברשפים חוסן קהילתי.

נעים לראות איך משנה לשנה נוספים נדבכים חדשים בבנין הישוב הצמא למפגשים האנושיים על מנת להתחלק ולשתף בחוויות של חג וחולין. העשייה הזו היא שמייחדת אותנו ומוסיפה טעם נוסף לחיינו הקיבוציים המתחדשים בחומר וברוח. זוהי השקעה ושאיבת כוחות המצמיחה קהילה. אנו פנים אל חברים נוספים ליזום ולקחת חלק בהעשרת חיי תרבות הפנאי, החינוך והנִראות, ולמנף הלאה את הקיים בכל תחומי הקהילה ב"מרחב הרשפימי ". בימים שכאלה ובכלל אני גאה להיות חלק ומוביל בפיתוח הקהילתי.

יוסי.


 
-
 
למיכל דפני ברכות לרגל קבלת אות "חיילת מצטיינת" של יחידתה - מת"ק (מפקדת תאום קישור)

 
-
 
מזל טוב
למזל וחביב אלון
ולכל המשפחה
להולדת הנכדה ליה
בת להגר ומאור

 
-
 
מזל טוב
לניר וענבל וילק
ולכל המשפחה
להולדת הבת עדי
אחות למאיה ורומי

 
-
 
קונצרט הוקרה למלחין אריה רופאיזן
יתקיים ביום שישי 1/5/15 שעה
17:00 באולם התרבות בניר דוד

 
-

 

מהנעשה בגיל הרך

אנחנו אחרי פסח וכבר מתחילים להרגיש את סימני הקיץ שמגיע אלינו לאיטו ,את סוף השנה שמתקרבת בצעדי ענק. חגגו בכל הבתים את יום העצמאות, בארוחה ישראלית וכמובן בשירי חג , הייתה אווירה טובה ונעימה . בשנת הלימודים הקרובה מצטרפות אלינו כ-12 משפחות חדשות חלקן לשלפים וחלקן לרשפים. המערכת תגדל ואנחנו כרגע עסוקים מאד באיסוף נתונים והרשמות לשנה הבאה. שני הגנים של משרד החינוך גדלים ואנחנו נערכים בהתאם. במקביל אני פועלת על הכנת הצוותים לחופשת הקיץ , בניית תוכניות לקייטנות, הערכות כ"א לתקפה הקרובה. ותיכנון הצוותים לשנה הבאה. ביום שישי לפני שבוע התקיים מפגש הורים מוצלח מאד עם נוכחות מרשימה של הורים, המפגש היה חשוב וזה חלק מהמטרות שלנו השנה , לייצר שיח אקטיבי עם ההורים.

עד כאן להפעם,
אורלי שטייניץ – טיאר , מנהלת הגיל הרך.

מהנעשה בחינוך הגיל הרך

ביום שישי ה – 17.4.15 התקיים מפגש של הורי הגיל הרך. השתתפו במפגש כ- 50 הורים (חברי קיבוץ, תושבים וחברי שלפים).

הנושאים שהובאו למפגש:

  1. הצגת מערכת החינוך של הגיל הרך.
  2. הכרות מחודשת עם חזון מערכת החינוך.
  3. רשת הגן הקיבוצי וחינוך בונה קהילה
  4. מסלולים בגיל הרך
  5. תשלומי הורים לשנת תשע"ו

במפגש הוצגה מערכת החינוך ברשפים, החל מהרציונל וכלה בהתנהלותה בחיי היום יום. כמו כן, צוין הרכב הנהלת החינוך (מירי כפרי - יו"ר, אורלי טיאר - רכזת הגיל הרך והתלתון, אורי ענב – רכז הנעורים, אתי האן – נציגה בהנהלת הקהילה, וחברי הנהלה - חן מורדיש, ניבה שור, אורטל ציפר, לירון יגל, צביה רופאייזן ולילך טיקוצ'ינסקי.) נמסר שהנהלת החינוך נפגשת אחת לחודש ודנה בנושאים שונים במטרה לקדם את החינוך. בנוסף, נערכה קריאה משותפת של החזון ונמסר שבשנה הקודמת הנהלת החינוך טיפלה בנושא של שמירת הזהות היהודית (חגים) תוך שמירה על מסורת הקהילה וטיפוח תחושת שייכות וגאווה. כדי לממש זאת הגננות המובילות הכינו תוכנית עבודה שנתית שהוצגה בהנהלת החינוך, אושרה ותיושם במערכת. בשנה זו הנהלת החינוך מטפלת בשני נושאים: דיאלוג ותקשורת טובה יותר עם ההורים ואורח חיים בריא בהקשר לסביבה ירוקה וקיימות. לצורך כך צוותים מתוך הנהלת החינוך טורחים כדי להכין תוכניות ולהביאן לכדי ביצוע.

הצטרפות לרשת הגן הקיבוצי - הוסבר שהתנועה הקיבוצית בהובלתה של מחלקת החינוך יצרה רשת חינוך מוכרת שתאגד את הקיבוצים והמרחב הכפרי כולו על פני כל רצף הגילים מלידה ועד 18. רשת 'הגן הקיבוצי' הוקמה בחודשים האחרונים כחלק ממהלך כולל וקיבלה אישור להפעלת פעוטונים (לידה עד גיל שלוש) מוכרים ע"י משרד הכלכלה. המחלקה פועלת בשיתוף פעולה ובתיאום עם הקיבוץ הדתי ומרכז המועצות האזוריות. החל מהשנה הבאה גם רשפים מצטרפים לרשת. בנוסף, הוצגו המרכיבים העיקריים של חינוך בקהילה. נאמר שמערכת החינוך עוסקת בהעברה ממוסדת של כישורים הנחוצים בתרבות ובקהילה וכן בהעברה תרבותית של עולם ערכים ייחודי לאותה קהילה. לכן, לטווח ארוך יש למערכת החינוך השפעה על חיי הקהילה העתידיים. מסלולים בחינוך - עכב פניות של הורים ואוכלוסייה מגוונת ומשתנה אשר ילדיהם מתחנכים במערכת שלנו, נוצר צורך להגמיש את המערכת ולהיענות לצרכים. לשם כך הוצגו שלושה מסלולים עיקריים:

א. אפשרות לשהות הילד עד השעה 14.00 עם הפחתה של 200 ₪ לחודש. – יבוצע בגן מעין.
ב. היעדרות בחופשים - לגבי היעדרות בחופשים הקטנים יש להודיע על כך עם ההרשמה, ואז תהיה הפחתה במחיר של 1200 ₪ שנתי. לגבי החופש הגדול יש להודיע על ההיעדרות בחודש מאי, ואז תהיה הפחתה במחיר של עלות החודש. – נוגע לכל המערכת.
ג. הפעלת המערכת עד 17.00 – תעשה בהתאם לפניות ההורים ובהתחשב בשיקול כלכלי. העלות היא 200 ₪ לחודש.
סעיף 5. הוצגו תשלומי ההורים לכל גן בנפרד עם פירוט כללי. הוסבר ע"י אורלי שבשנים הקודמות תשלומי ההורים ביטאו סיבסוד צולב בין הגילאים. הדבר נעשה ע"י תמחור גבוה יותר של הגנים, ונמוך יותר של הפעוטונים. גובה תשלומי ההורים נקבע בהתאם למעמד (חברים, שלפים ותושבים). עם שינוי מבנה האוכלוסייה וצרכיה והנחיות משרד החינוך, ולאחר התייעצות עם המועצה ועורכי הדין של הקיבוץ, הוחלט לתמחר כל גן בנפרד בהתאם להוצאות שלו ובהתחשב בהעלאת שכר המינימום. במחירים שהוצגו כלול סיבסוד של כ-50,000 ₪ ע"י קהילת רשפים. גובה התשלום אינו מבדיל בין מי שחבר לבין מי שאינו חבר.

נמסר שהעלות בבית התינוקות הינה גבוהה בגלל שבתחילת השנה הוא מאוכלס בחלקו, על מנת לאפשר לאימהות להכניס את ילדיהן מאוחר יותר. אי לכך, רק לאחר חנוכה הוא מתמלא. בנוסף, עובדים בו ביחס של עובד על שלושה תינוקות. נבדקת האפשרות שיעבדו ביחס של עובד על ארבעה תינוקות. מהלך זה יוזיל את המחיר בכ- 300 ₪ לחודש.

תשלום מע"מ

נמסר ע"י אתי שתשלום מע"מ הוא מעניינה של המדינה וחוקיה ולא עניין של רצון טוב. לאחר בדיקת הנושא, לא נמצאה דרך חוקית למנוע תשלום מע"מ מתושבים וחברי שלפים. הנהלת הקהילה החליטה לא להסתכן, ולכן כל מי שהוא לא חבר אגודה ברשפים, יחויב גם במע"מ.

הנחות במערכת החינוך

תהיינה הנחות רק בהקשר למספר הילדים. הוחלט בהנהלת הקהילה שכל בקשה להנחה מסוג אחר, תצטרך להגיע לדיון בפורם מיוחד שיוקם לצורך העניין. זה לא יהיה מעניינה של הנהלת החינוך.
יש לציין שהמפגש היה חשוב לכולם. הייתה השתתפות פעילה של ההורים, נשאלו שאלות והעירו הערות שיבדקו ע"י הנהלת החינוך. ההשתתפות הרבה מוכיחה עד כמה חשוב להורים להיות מעורבים ולדעת מה נעשה במערכת. כמו כן, הצגה גלויה של הדברים יוצרת אמון ומאפשרת דיאלוג פורה המביא להבנה עמוקה יותר של כל הנוגעים בדבר.
אם נמשיך לפתח זאת, תוך הקשבה לצרכים ושמירה על הערכים לאורם חשוב לנו לחנך מתוך כבוד הדדי אמיתי –תהיה לנו מערכת חינוך נפלאה וחברה טובה יותר.

מסרה: מירי כפרי.

מתוך עלון רשפים 1954 – ההורים מתבקשים בכל לשון של בקשה להמנע מלהכניס את הילדים לחדר האוכל. הדבר מפריע לחברים ולילדים גם יחד. וויתור ההורים לילדיהם בנידון זה משמש דוגמה לא טובה לילדים אחרים. הילד יודע שחדר האוכל שייך למבוגרים וכניסתו בו לשעת הארוחות מהווה פרצה בנוהג מקובל בקיבוץ. לכן, אל נאשים את הילדים, שהם טרדנים, עקשנים, וכו' ולא יתכן אלא להכניסם לחדר האוכל, בזמן שאנחנו אוכלים. האמת היא שזהו משגה חינוכי מצד ההורים, והם מתבקשים לתקנו!.

 
-

 

26.4.2015

עבור: מנהל קהילת קיבוץ רשפים

הנדון: מכתב תודה

רצינו לומר תודה גדולה, לאישה שראויה להערכה. אנו ילדיי משפחת ליינוונד, נולדנו, גדלנו והתחנכנו בקיבוץ רשפים. בשנים האחרונות עם הזדקנותם של הורינו והצורך שלהם בתמיכה וטיפול, זכינו להכיר מקרוב, את בתיה תור. בתיה משמשת כאשת הקשר שלנו לכל דבר ועניין הקשור בהורינו. אישיותה המיוחדת, מסירותה לעבודתה, האכפתיות , ההקשבה וטוב הלב מרחיבים בכל יום את ליבינו. זמינותה לטלפונים [כן...גם בשבתות וחגים במקרים כשקורה משהו וצריך להגיע במהירות לבית אמנו לבדוק אם הכל בסדר ושלומה טוב] ונוסיף לכך גם את הידע הרב שצברה עם השנים בהתנהלות מול גופים בתוך ומחוץ לקיבוץ ראויים להערכה. אין ספק כי בשעות וימים שבהם אנו כל כך דואגים להורינו אך המרחק הגיאוגרפי מקשה עלינו, המצאות איש קשר כזה מקלה בהרבה.

אז ישר כוח !!!
לבתיה ולקיבוץ שלא שוכח את חבריו המבוגרים ומאפשר להם זקנה מכובדת.

בכבוד והערכה- רון, סיגל ומיכה
ילדיהם של רודריגז אידה וליינוונד מרדכי ז"ל


 
-

 

 


לדף הבית