Kibbutz Reshafim, 10905, Israel -

דף מידע מס' 1 — 23/1/15

לחברים שלום;

בין הממטרים והחורף יש התקדמות במספר פרויקטים:

בתחום החשמל

הושלמה החלפת מרכזיה ב', הותקן בה לוח חשמל חדש עם מערכות מתקדמות לבקרה ואיזון צריכות זרם החשמל.
הושלם פרויקט רשת חשמל חדשה בשכונת מוסד כולל רשת התקשורת, הוקמו ארונות חשמל שכונתיים חדשים במקום הארונות הישנים.
עוד בתחום החשמל, במהלך הסערה שפקדה אותנו , נפל עץ על כבל חשמל שנקרע וגרם לניתוק מספר בתים מזרם החשמל . תוך כדי סופת הגשמים , צוות של גואד החשמלאי תיקן את הרשת שנקרעה .
 
תודה לרונן וולטר וג'ואד על התגייסותם המהירה לפינוי העץ שנפל בסערה "הגדולה" ועל תיקון הכבל שנקרע.

קרווילות

תשתיות הקרווילות נמצאות לקראת סיום כאשר בוצעו החיבורים לרשת החשמל ולפי תנאי מזג האוויר בתוך כשבועיים יושלמו עבודות הפיתוח הבסיסיות.

פינוי הצריפים

בשעה טובה הושלם פינוי הצריפים במבצע מורכב שכלל קודם כל פינוי האסבסט הרב שהיה במבנים ולאחר מכן פינוי הצריפים עצמם וערמות הפסולת שהיו במקום. מאחר ועתודות המגרשים לבנייה שיש בהם כבר תוכנית מפורטת לתשתיות הולכות להסתיים עוד במהלך שנת 2015 ,קיימה ההנהלה דיון בנושא המשך פיתוח השטח שמיועד למגורים (21 מגרשים באזור "משק ילדים" ) וכן עתיד פינת החי. בישיבה הוחלט לדחות את המשך תכנון התשתיות בשטח ולהמשיך דיונים בנושא.

השכונה המערבית

עבודות הפיתוח של שלב ב' עומדות לקראת סיום. נסללו המדרכות ובקרוב נתקין את התאורה בשכונה. נותרו בשכונה עוד כ 3 מגרשים בלבד שלא שווקו ואנו מניחים שעד סוף שנת 2015 גם שיווק מגרשים אלו יושלם. בינתיים משפחות נוספות בשכונה מתקדמות עם בקשות להיתרי הבנייה לקראת בנייה בפועל.

תקשורת

חברת רוטל עושה מאמצים להתמודד עם קשיי מזג האוויר על מנת להשלים את עבודות התשתית בשכונות שעדין לא מחוברות וכן לבצע במקביל את החיבור בבתים עצמם. אזורים שבהם הבנייה פרטית מתעכבת עקב קווי התקשורת הישנים קיבלו עדיפות בביצוע.
את תאום החיבור בבתים מבצעים עדנה פזי (8202) והמפקח אייל שמש (054-2103033) . ניתן לפנות אליהם בכל בעיה או שאלה בנושא זה.

מזכירי הישובים

ארחנו בקיבוץ מזכירי ישובים מעמק המעיינות ומעמק הירדן שסיירו בקיבוץ בפרויקטים של התשתיות ובאזורי הפינוי בינוי. בתום הסיור התקיים במועדון רב שיח בנושא עתיד החינוך הקיבוצי בעקבות חוק "טרכטנברג" והשפעתו הקשה על מסגרות החינוך הקיבוצי בגיל הרך. תודה לזהבה וקובי מהכולבו ולצביה ותלמה על הארגון והאירוח הטעים והמופתי במועדון.

עובדת סוציאלית

במסגרת מדיניות המועצה האזורית לביצוע סבבי תחלופה של עובדות סוציאליות בין ישובי המועצה , אנו נפרדים בימים אלו מסיגל גלעין העו"ס שליוותה את הקיבוץ והחברים ב 6 השנים האחרונות . סיגל העצימה את עבודת העו"ס מעבר לכל הקשור למענה האישי לעבודה קהילתית ותמיכה בבעלי התפקידים באופן רציף . זכינו ממנה לעצות טובות שסייעו להתגבר על משברים ולתפקוד יעיל של תחום הרווחה. אנו מודים לסיגל על השירות הנעים והמועיל . עד לכניסתה של עו"ס חדשה לעבודה , מח' הרווחה במועצה תיתן מענה לכל פניה ובעיה).

שבת שלום
איתן


 
-

לחברים שלום

חקלאות מודרנית עושה שימוש בחומרי הדברה להגנה על היבולים. שימוש נרחב בחומרי הדברה בחקלאות משפיע על האוויר, הקרקע והמים וכמובן על בני האדם.
על מנת להמנע מפגיעה באדם ובסביבה נדרשת זהירות יתרה ולצורך כך נועדו תקנות והמלצות שפורסמו על ידי משרד הגנת הסביבה. בענף גידולי שדה של רשפים נוהגים על פי התקנות וההמלצות הנ"ל!
לדוגמא: מרחק הריסוס מהמבנים צריך להיות 50 מ' לפחות. לצורך כך, בעת נעיצת השום בחלקה 7 הסמוכה לבתי החברים, לא ננעצו מספר ערוגות הסמוכות לגדר כדי להבטיח את המרחק הנ"ל.
הענף ערך סיור בשטח עם פקח של ניטור רעלים מטעם משרד איכות הסביבה ויחד עימו נקבע המרחק הראוי לנעיצת השום בשטח.
הענף נמצא בקשר מתמיד עם הפקח לצורך יעוץ והדרכה בנושא.
המטרה הינה הקפדה יתרה על התקנות וההמלצות לצורך מניעת פגיעה באדם ובסביבה.

בברכה
יורם ארליך

"עושים עניין"

נכנסנו לתלם, ואנו עורכים הכרות על בסיס של עניין הציבור בעיסוקיהם של חברים מרשפים ושלפים.
ערבי המועדון חושפים בפנינו את פניהם של הנקלטים החדשים וצובעים בעניין רב את ערבי תרבות הפנאי.
בשנה שעברה קיימנו ארבעה ערבים בנוסח זה והשנה קיימנו כבר שניים והרשימה ארוכה.
בחורף הערב מתחיל במרק חם ומתמלא בתוכן אותו יוצקים הבאים בפנינו.
בערב הראשון שפתח את הסדרה היו למעלה מחמישים וחמישה חברים שהתענינו בנושא שלפים עם שחר גניאל ושמעו מפי משה קידר המנהל העיסקי של בית חולים העמק על כיווני התפתחותו.
בערב השני התוודענו אל נפלאות התעסוקה ברפא"ל מפי לירז אברמובסקי וליאור מילר, ולאחר מכן ירדנו אל מתחת לקרקע של הרכבת התחתית בתל אביב באמצעות חברנו נועם מורדיש הלוקח חלק בפרויקט המורכב הזה.
בעתיד הקרוב ניפגש עם השוטרות שלנו בבית שאן ועם העובדים בתחום החינוך עם נוער בסיכון.
זה המקום להזמין אתכם לעניין ולהתעניין.
פרטים נוספים בהמשך.

יוסי


 
-

לכל בעלי הכלבים

מזה זמן מגיעות אלינו תלונות על כלבים וגורים שמסתובבים בחצר, לפעמים בחבורות וגורמים לבהלה בקרב חברים וילדים ועל כך שגורי כלבים "סוחבים" נעלים ממרפסות הבתים. בבקשה, גלו אחריות ומינעו מכלביכם להסתובב לבד , כך נמנע פגיעות, חבלות וסכסוכים מיותרים.

 
-

מעט עדכונים מהנעשה בנעורים:

במהלך חג החנוכה סייעו הנעורים רבות בשטיפת המועדון, הכנתו למסיבה וניקיון אחריה וכמובן, הובילו את מירוץ הלפיד המסורתי והפעילו תחנות שונות במהלך ערבי הפעילות. במועדון נהנו החבר'ה מערב מאכלים מטוגנים ומשומנים.
בשבועות האחרונים מתנהלת פעילות סדירה וקבועה במועדון, אחת לשבוע ישנו ערב חברתי ופעילויות התנועה תופסות חלק משמעותי מהווי המועדון.
בשבוע שעבר, לאחר שחברו להם כוחות הטבע והמזל יחדיו, יצאו הנעורים ביחד עם קיבוצי מסילות ונווה אור "לחגוג" את השביתה שהתקיימה בבתי הספר ועלו ליער אודם כדי לטעום קצת שלג וקור שפחות אופייניים לקיבוצנו.
נציין כמובן את צוות המד"צים המשמעותי והאיכותי שמשקיע מזמנו ודואג להעביר פעילויות רציניות וחשובות לילדי הקיבוץ והנעורים, כל ההתנהלות הזו לא יכלה להתבצע ללא רצינותה והשקעתה של וונדי, שמצליחה להיות בכל מקום ומשפיעה רבות על העשייה החיובית והנעימה במועדון הנעורים.
חשוב לי גם לציין כי בשבועות האחרונים התרחשו בעמק שני אירועי תרבות מאד מושקעים בקימרון, האחד הפקה של "אוליבר טוויסט" מטעם בית-החינוך והשני מופע משותף של סימפונט רעננה ומקהלות מהעמק אשר המחיזו והציגו את "מפצח האגוזים".
בהצגה השתתפו ואף כיכבו בתפקידים ראשיים וריקודים משובחים עידו האן, ליאור לנדה ועדן זינגר.
ובמופע המחול השתתפה זואי סגל-סינה ואיפרה עמית זינגר.
מתנצל מראש אם פספסתי מופיעים נוספים.

שבת שלום
אורי ענב


 
-
 
מזל טוב
למירי ורפי כפרי
ולכל המשפחה
להולדת הנכד ענב
בן למתן ויונית
אח ליהל

 
-

‏כ"א טבת תשע"ה
‏29 דצמבר 2014

סיכום עבודה סוציאלית ברשפים
פברואר 2009 – ינואר 2015

מטרת הדו"ח: סיכום העבודה הסוציאלית ברשפים בשנים בהם עבדתי ופרידה

היקף העבודה - עבדתי ברשפים כשש שנים , חצי יום בשבוע. לאורך שש שנות עבודתי נפגשתי עם כ-90 חברים/תושבים וכן עם 20 ממלאי תפקידים. נעמי ברוש לוותה אותי בתפקידה כמקשרת ביני לבין הקיבוץ ובשנתיים האחרונות החליפה אותה נועה להב, זאת הזדמנות להודות לשתיהן על מילוי התפקיד בחום, במסירות, בענייניות ובדיסקרטיות.

הנושאים בהם טיפלתי ברמה הפרטנית: התערבות במשפחה: קשיים בקשר הזוגי, תקופות מעבר ומשברים, טיפול בילד ובמשפחתו, הדרכת הורים, הפנייה לטיפולים פרטניים, זוגיים ומשפחתיים, עזרה במצבים של מצוקה כלכלית.

ייעוץ ובריאות הנפש: הפניית מטופלים לשירותי בריאות הנפש וביטוח לאומי וליווי המטופלים.

נכויות ושיקום: ליווי הורים המטפלים בילדים ובבנים בעלי נכויות שונות וצרכים מיוחדים, ליווי נכים ובני משפחותיהם, קשר עם המוסדות בקיבוץ ומיצוי הזכויות ממוסדות המדינה.

בריאות, חולי, הזדקנות ומוות: ליווי בני המשפחה והאדם עצמו בתהליך המחלה, מיצוי זכויות דרך משרד הרווחה, משרד הבריאות וביטוח לאומי.

סיעוד וזקנה: תמיכה באדם המבוגר, עזרה במימוש חוק סיעוד לאדם בביתו, ליווי בשאלת מעבר לבית אבות, תחום זה טופל בשת"פ מאוד גדול עם מערכת הרווחה של הקיבוץ ועל כך ארחיב בחלק המערכתי.

תעסוקה: ליווי אנשים בשלבים שונים של התעסוקה, הפנייה וקשר עם מעברים, תמיכה בזמן של עבודה בהתמודדות עם קשיים שעולים, קשר עם מוסדות בקיבוץ.

יחסי פרט מערכת: פתרון קונפליקטים, ברור זכויות וחובות.

נושאים נוספים: באמצעותי קיבלו הקיבוץ ותושביו שירותים רבים מהמחלקה לשירותים חברתיים של המועצה האזורית עמק המעיינות, שימוש ברשת המקצועית של המחלקה, מנהלת המחלקה, עובדת הזכאות, פקידת סעד לסדרי דין ואפוטרופסות, עו"ס לחוק הנוער, וועדה לתוכניות טיפול, העזרות בעובדים מקצועיים שונים במועצה כמו: קצין ביקור סדיר, מתאמת סמים ואלכוהול.

עבודה מערכתית: נכנסתי לעבוד ברשפים כשהקיבוץ וחבריו היו עדיין במשבר השינוי בעקבות המעבר לקיבוץ המתחדש, חלק גדול מהאינטנסיביות של ליווי המערכות היה קשור בכך.

רכזת רווחה וצוות רווחה: במהלך השנים בהם עבדתי ברשפים, עבדתי בקשר הדוק עם רכזת הרווחה בקיבוץ, בתחילה עם בתיה ושולה ובהמשך עם בתיה, בנינו יחד דפוסי עבודה טובים ויעילים עם הנהלת הקהילה, מסדנו ישיבות של צוות רווחה, עזרנו לקשישים ולמשפחותיהם לקבל את המצב החדש שבו לבנים יש יותר משקל בטיפול בהוריהם, התקבלו החלטות על השתתפות הקיבוץ במצבים של עובד זר, יציאה לבית אבות ועוד. ליוויתי את בתיה וצוותה שכלל גם את יונה גדיש והמרפאה בבניית תכניות טיפול לקשישים, ישיבות משותפות לפי הצורך עם בני המשפחה מהקיבוץ ומחוצה לו.

עם כניסתי לרשפים היו הרבה מאוד קשישים סיעודיים במצב מורכב, גיליתי צוות מקצוען ומסור באופן יוצא דופן, אין ספק שהדרך היחידה להתמודד עם הקשיים שעלו היא בזכות העבודה עם רכזת הרווחה והצוות כולו – יישר כוח!

צוות פנאי לי: חלק בלתי נפרד ממערך הרווחה והתמיכה בקשישים הוא מועדון פנאי לי, במהלך השנים יחד עם בתיה ליוויתי הצוותים בתחילה מיכל דביר ורותי סלע ובהמשך מירב סגל ורותי, הליווי כלל עבודת צוות, ייעוץ לגבי התמודדות עם קשישים, מחשבות לגבי פיתוח המקום, ובקשר עם מנהל הקהילה במידת הצורך. פנאי לי מהווה מקום מפגש ותעסוקה לקשישים שמתקשים לצאת למקומות אחרים כמו "גיל עוז" ותורם רבות לאיכות חייהם והפגת הבדידות. אין ספק שהוא פנינה שחשוב לשמור עליה, ראוי להערכה ומעיד על איכות הקהילה שמקצה לכך משאבים.

מרפאה: עבדתי עם שתי אחיות: מירי דגן ועינת לנס בשיתוף פעולה פורה שתרם לאיכות הטיפול בלקוחותינו.

רכזי חינוך: במהלך השנים הייתי בקשר עם שתי רכזות החינוך: צביה בהלול ונירית דיגה ועם מירי כפרי כיו"ר חינוך. הקשר היה בהתייעצות ובחשיבה משותפת לגבי ילדים ומצבים של מצוקה, קשר עם הורים ועבודת הצוותים.

בשנה האחרונה הייתה חשיבה סביב התנהגויות סיכוניות בעיקר בגיל הנעורים, הייתה חשיבה משותפת יחד עם מיה ארטל – מתאמת סמים ואלכוהול במועצה. כחלק מתהליך זה הייתה סדנה להורים וסדנה לנוער בנושא התמודדות עם אלכוהול ומצבים מסכנים אחרים. לחלק מהפגישות הוזמן מנהל הקהילה שהתגייס לכל בקשה. גם בנושא זה ראיתי קהילה שמשקיעה משאבים ותשומת לב רבה וטורחת לטפל ולטפח ואת הפירות רואים!

משאבי אנוש: קשר לפי הצורך עם שמעון דיגה וקודמתו במצבים שבהם נדרש שיתוף פעולה כדי לעזור לחברים בתחום התעסוקה.

מנהל הקהילה – איתן: מתחילת עבודתי ברשפים נוצר קשר טוב המבוסס על אימון והערכה. בשנים הראשונות כפי שציינתי לעיל, הקיבוץ והחברים היו בתהליך של קבלת השינוי ואיתן היה בתחילת דרכו. כתוצאה מכך, הרבה חברים שחוו תסכול והרגשה של חוסר הבנה פנו ואו הופנו אלי. לזכותו של איתן יאמר שהיה קשוב לכל המלצה שלי והיה מוכן לשנות החלטות שקיבל במידת האפשר, יחד חשבנו איך להקל על החברים והמערכות בהסתגלות למצב החדש. איתן ראה בי כתובת להתייעצות בכל התחומים האישיים והחברתיים והרגשתי שיש עם מי לדבר. בנוסף לרמות האישיות והפרטניות, העבודה המשותפת הייתה גם בנושאים קהילתיים: ליווי איתן והקהילה בהתנהגויות סיכוניות של ילדים ונוער, פגיעות מיניות, משבר החלפת מנהל קהילה, שיוך דירות ועוד.

פיתוח קהילתי: כחלק מחלוקת העבודה במחלקה לשירותים חברתיים במועצה את התחום הזה מלווה היחידה לפיתוח קהילתי במחלקה. ברשפים עבדה הילה קאופמן, היה לי קשר רצוף עם הילה לגבי הקורה ברשפים והתייעצות במקומות בהם ההכרות שלי עם הקהילה יכולה הייתה לתרום. הוזמנתי לסיכומים תקופתיים והזמנתי את הילה ליוזמות קהילתיות שהתבקשתי להיות חלק מהן, כמו חשיבה לגבי הטיפול בקשישים ברשפים בעתיד.

לסיכום:

התחלתי לעבוד ברשפים לפני כשש שנים כשהקיבוץ היה, כאמור, בשלב של קבלת השינוי במעבר לקיבוץ המתחדש. המצב הכלכלי היה מורכב, איתן היה בתחילת דרכו ברשפים והמצוקה הייתה גדולה, במהלך השנים ראיתי את רשפים בתהליך של טיפול בקשיים, ייצוב המצב הכלכלי ויציאה לדרך חדשה של קליטה, בניה ופיתוח הקהילה והגאווה במקום.

מקום טוב שמחייב המשך פיתוח פיזי וחברתי נראה שזהו אחד האתגרים של רשפים. ראיתי ברשפים התגייסות של אנשים שאכפת להם מהמקום ומוכנים לתרום מזמנם ומרצם למען הקהילה. חוויתי את קהילת רשפים כמאירת פנים ויודעת להיעזר ולהתייעץ שזה כוח מאוד גדול.

מודה לכם על שפתחתם בפני את דלתכם ואת לבכם, שבטחתם וסמכתם עלי ועל הזכות ללוות אתכם ולהיות כתובת בשבילכם בשנים אלו.

רשמה: סיגל גלעין – עו"ס מרחבית


 
-

 

 


לדף הבית