Kibbutz Reshafim, 10905, Israel -

דף מידע מס' 18 — 23/9/14

לחברים שלום


 
-
 

ערה"ש תשע"ה (יוסי ר.)

עכשיו, בין שלהי הקיץ לראשית הסתו,
מסביב נשלפים שרביטי החצב,
מרחוק מהדהדים עוד קולות "צוק-איתן",
מבקש לברך על שיש לנו כאן.
הנה ממול- עוד בית חדש,
הכל מסביב חפירות התקשורת,
השינוי, הבינוי, קורים פה ממש,
והקליטה שהופכת מסורת.
המועדון עובר מתיחה של פנים,
הגינה הקהילתית השנה עגולה,
הקמנו פורום צעיר של בנים,
ופותחים שנת חגי קהילה.
ואף כי הסתו ממש כבר בפתח
אנו חשים את בשורת האביב,
השקעה, התחדשות בכל תחום , בכל שטח,
ונעים, כן נעים להקשיב.
להקשיב לקולות ילדים במשחקיה,
להקשיב לפעילות בברכת השחייה,
להקשיב לצרכי כלל האוכלוסייה,
ולברך על יוזמות ועל כל עשייה.
מאמץ משותף של קולט ונקלט,
מצליחים במבחן תוצאה,
כך מגיעה ונכנסת בלאט,
היי טובה וברוכה שנת תשע"ה.

 
-
 
לקראת החגים פנינו לציבור בבקשה למי שמוכן לארח חברים בודדים .
היתה הענות יפה של חברים , ועל כך יבורכו –
שיהיה לכולנו חג שמח ושנה טובה;
צוות רווחה
 
-

לקראת ראש השנה תשע"ה

בערב ראש השנה, בשעת ערב, נפגשו שני מקובלים ירושלמים בעיר העתיקה. שואל ר' חיים : "ר' צבי לאן אתה ממהר כל כך? ומה האבן הזאת שאתה נושא מתחת למעילך ?"
עונה לו ר' צבי : "ר' חיים, אתה הרי יודע את מנהגי, כמו בכל שנה ברגעים האחרונים של השנה החולפת, הולך אני לבית העולם לקבור את השנה החולפת, ואבן זו היא מצבה לשנה שחלפה. אני חורט בה אותיות פ.נ. ומוסיף פה נקברה שנה פלונית. כך אני נוהג תמיד. ואתה ר' חיים, לאן אתה ממהר ?
עונה לו ר' חיים : "ר' צבי ר' צבי... אתה הרי יודע את מנהגי... אני הולך כמו בכל שנה להניח אבן יסוד לבניין חדש של השנה החדשה. בניין ענק בן שלוש מאות שישים וחמש קומות. והיום אני מניח את אבן הפינה....'. אומר ר' צבי : "ואיפה האבן שלך ר' חיים ?"
אומר ר' חיים : "אינך יודע ? הרי חמשת אלפים שבע מאות שבעים ושלוש שנים הולך אני אחריך לבית העולם. ובשעה שאתה מניח את אבן המצבה לשנה החולפת, בא אני אחריך, לוקח את האבן שלך והופך אותה על פניה. גם אני חורט עליה שתי אותיות פ.נ. ומוסיף : פה נבנה שנה פלונית".

לחברים שלום;
בסיפור המצורף מַעלה, אותו העביר אלי חבר טוב מקיבוצי, ברורה נקודת המבט של שני המקובלים - תלוי כיצד אנו מסתכלים ובוחנים את עולמנו. לכל אחד החלומות שלו והמציאות בה הוא חי וכל אחד מסתכל על המציאות בצורה שונה. קיבוץ רשפים הינו קיבוץ עם חברה רב דורית וחברי הקיבוץ צריכים לדאוג שהישוב ימשיך להתקיים כישוב פורח שבו אפשר יהיה ליצור חלום משותף לכל החיים בו.
החברה בקיבוץ רשפים הינה חברה בריאה וחסונה בעלת ערכים שעברה משברים ויצאה מהם מחוזקת.
הכלכלה בקיבוץ רשפים יציבה ומתחזקת משנה לשנה שנותנת את הבסיס להוסיף ולחלום.
אני מאחל לחברי קיבוץ רשפים שנה של הגשמת חלומות, שנה שבה תמשיכו להרחיב את הקהילה, שנה ברוכת גשמים שירדו בעייתם ושנראה ברכה בעמלנו.

שנה טובה
יורם ארליך
 
-

 

שלום לכם

קהילת רשפים היא קהילה רב דורית המעוניינת לספק לצעיריה את מיטב התנאים על מנת לטפח את הקשר בינם לבינה. נשלח סקר לצעירים כדי לבדוק איך ניתן לשפר את הרגשתם ולגרום להם להשאר, לתרום ולהרגיש כאן בבית להלן תוצאות משוקללות של הסקר עפ"י תשובות 23 חיילים, ש"ש, ומסיימי יב':(1 החשוב ביותר)

1 2 3 4
סביבת מגורים מטופחת 17 5 1
מקום עבודה עם אופק התפתחותי 15 3 3 1
מקום והקשבה ליזמויות בתחומי פנאי, תרבות וספורט 15 3 5
מקום בילוי – מגרשי ספורט, פאב, וכדומה 19 3 1
ייצוג מובטח בהנהלת הקהילה 14 4 5
מתן עדיפות לצעירי הקיבוץ בתחומי עבודה בענפי המשק 18 3 2
הקלה במסים 13 4 6
דרישה לתרומה משמעותית באחד מתחומי הקהילה 6 7 8 2
יצירת פורום צעירים הלוקח אחריות על תחומים שונים הקשורים בו11 6 4 2
השתתפות פעילה במסכת ארועי תרבות, חגים, טיולים 14 3 5 1
פעילות צעירים אזורית 9 5 5 4
בתחומים אחרים –דף קשר בפייסבוק, מפגשים עם שכבות אחרות בקהילה, שיפור הדיור.

שנה טובה
צוות פיתוח קהילתי ופורום צעירי רשפים


 
-

 

מערכת החינוך ברשפים – לקראת תשע"ה

מערכת החינוך ברשפים שואפת לקיים חינוך קהילתי ייחודי הכולל שיתוף פעולה עם הקהילה, עם ההורים, עם הצוות החינוכי ועם הילדים בהתאם לגילם וליכולתם. המערכת מתייחסת לכלל האוכלוסייה ולכל מגוון צרכיה (מצבי סיכון, צרכים מיוחדים, בעיות חינוכיות חברתיות ופרטניות). כמו-כן, קיימת חשיבות ליצירה ושימור מסורת קיבוצית ייחודית בהקשר למקום, לקהילה ולאנשים כפרטים בתחומים שונים (אירועים במהלך השנה, מסורות, סיפורי מקום, מעשי אומנות, חקלאות וטבע ועוד...). השותפות החינוכית בין ההורים למערכת החינוכית הנה אבן יסוד בחינוכו של הילד. היא מתקיימת בחיי היומיום באמצעות קשר ישיר בין ההורה לצוות, וכמו-כן, באירועים מיוחדים במהלך השנה כמו: שיחות הורים המתקיימות שלוש פעמים בשנה, ימי הולדת, מסיבות וחגים. המערכת החינוכית תמיד פתוחה לשמוע בקשות, הערות והארות במגמה לשפר ולחזק את העבודה החינוכית על כל מורכבותה.

החינוך בגיל הרך (הפורמאלי)

החינוך בגיל הרך כולל בית תינוקות ו- 4 גנים. מנהלת אותו אורלי טיאר מעין חרוד.
המערכת החינוכית פועלת על פי התקנים של התנועה הקיבוצית (המקובלים גם בארה"ב ובאירופה) שבהם יש פחות ילדים על כל מבוגר, בו בזמן שהנורמה בארץ אשר נקבעה ע"י משרד התמ"ת ומשרד החינוך היא מספר גדול יותר של ילדים על כל מבוגר. בכל בית ילדים כולל הצוות החינוכי גננת (המובילה של הבית) בעלת הכשרה מקצועית בגיל הרך, וצוות נוסף קבוע בעל ניסיון רב והכשרה מקצועית בתחום (קורסים והשתלמויות).
במהלך השנה הצוות מודרך פדגוגית באופן סדיר, וכמו-כן מקיים מפגשים לימודיים וחברתיים.
מערכת הגיל הרך מלווה ע"י יעוץ חינוכי ופסיכולוג מטעם משרד החינוך.
בתי הילדים פתוחים שישה ימים בשבוע לאורך כל השנה. לכל בית ילדים סדר יום קבוע, הנקבע על ידי הצוות בהתאם לגיל ולעונות השנה.
לכל מערכת הגיל הרך יש תוכנית עבודה שנתית שעובדה ע"י הצוות החינוכי בהתאם לחזון החינוכי של רשפים. מעבר להתנהלותו של כל גן בנפרד, קיימים שיתופי פעולה בין הגנים, עם התלתון וקשר רציף עם "פנאי לי". גן כוכב הוא "גן ירוק" כבר שנה שלישית ומכוון לתכנים בנושא.

מערכת הגיל הרך

בית/גן גיל מס' הילדים עובדות
ית תינוקות מ-3 חודשים 7: (יש מקום ל- 14 תינוקות)
5 ילדי חוץ ותושבים ו- 2 משלפים.
אפרת מעגן (מובילה )
אדוה ועקנין
חני רישר
נעם תדהר (מאוקטובר)
פעוטון צעיר (דבש) 1-2 שנים 12: (אמורים להגיע ל-15)
4 ילדי חברים, 7 ילדי חוץ ותושבים ו- 1 משלפים.
שרית תורג'מן (מובילה)
דורית מירון
שירן בסיל
גנון (צבר) 2-3 שנים 18: 3 ילדי חברים, 13 ילדי חוץ ותושבים ו- 2 משלפים. אפרת לוי (מובילה)
רז זינגר
לירז בן ישי
וילמה ימיני (מחליפה)
גן צעיר(מעיין) 3-4 שנים 20: 7 ילדי חברים, 10 ילדי חוץ ותושבים ו- 3 משלפים. לימור יצחק (גננת)
גילי נחומזון (סייעת)
אושרה דקל
רנית יקטר (מחליפה)
גן (כוכב) 4-6 שנים 27: 10 ילדי חברים, 13 ילדי חוץ ותושבים ו- 3 משלפים. ענת שרמן (גננת)
מירי אדרי (סייעת)
טוני בן חיים
רונית יקטר ובתיה (מחליפות)
בגיל הרך מתחנכים כיום 84 ילדים, אך המערכת עוד תגדל ותתרחב במהלך השנה, עם הצטרפותם של תושבים לקליטה ותינוקות בבית התינוקות.

החינוך החברתי-קהילתי (הבלתי פורמלי)

החינוך החברתי-קהילתי כולל את כל הילדים שבמסגרת בית ספרית (יסודי ותיכון). השנה ישנם 59 ילדים ונערים.
בחינוך זה קיימות שתי מסגרות:

התלתון

אשר מזמן מסגרת חינוכית-חברתית מאורגנת, עם צוות חינוכי קבוע ומקצועי בתחום החינוך החברתי. הצוות כולל מדריכה מובילה בעלת הכשרה בתחום של החינוך הבלתי פורמאלי ואדם נוסף. השנה כמו בשנים הקודמות מובילה אותו הדר בלכר יחד עם נופר ביטון.
מטרתו של התלתון היא להוות מסגרת המאפשרת לילדים התנסות חברתית רב גילית, תוך שמירה על ביטחון אישי (מניעת אלימות, מניעת שוטטות) ונורמות חברתיות, כמו גם תכנים חינוכיים קהילתיים (שותפות בחיי הקהילה, חגים, מפגשים, התרמות...), טיפוח התלתון וסביבתו ופעילויות אזוריות. יש חשיבות רבה לקשר ישיר ורציף של ההורים עם הצוות לאורך כל השנה.
התלתון פועל במהלך שנת הלימודים בימי ג' וימי ו' ובחופשים בכל ימי השבוע. השנה עברו 6 ילדים שמחים וסקרנים מגן כוכב לתלתון וכעת הוא מונה 32 ילדים אשר התחילו את שנת הלימודים בהתרגשות רבה לאחר חופש גדול עמוס ועשיר. העבודה בתלתון מתנהלת על- פי תוכנית פעילויות שנתית הנבנית ע"י המדריכים.
פעם בשבוע מתנהלת פעילות תנועתית של בני המושבים לכיתות ד'-ו' ע"י נועה פרץ וסתו (גרעינרית).

הנעורים

בקבוץ קיים מועדון נעורים לילדי רשפים אשר מהווה מסגרת חינוכית-חברתית מאורגנת תוך שמירה על ביטחון אישי ונורמות חברתיות, ומשמש כמקום מפגש חברתי שבו נערכות פעילויות מובנות ע"י מדריך נעורים 3 ערבים בשבוע. השנה הנהלת החינוך בשיתוף עם הנהלת הקהילה שמו להם למטרה לשקם את חברת גיל הנעורים. חלק מזה היה שיפוץ המועדון ואכן המועדון שינה פניו ושופץ לנוחיות הנערים.
המדריך מלווה ע"י נציג מהמועצה האזורית ומהווה כתובת לנוער ולהורים, במגמה להגיע לכל נער ונערה.
אורי ענב אחראי על פעילות שכבת הנעורים וחגית מדריכה במערכת כבר שנה שניה בהצלחה רבה, במרץ רב ועם הרבה חשיבה.
במסגרת המועדון מתקיימות פעילויות שונות ומגוונות. הנוער שותף בפעילות הקהילתית (חגים, ערבי תרבות, משימות מיוחדות וכו'...). השנה הנוער שלנו הורגש והיה פעיל בכל המסגרות החברתיות של הקבוץ. חלק נעשה כתרומה לקהילה וחלק בתמורה. במגמה זו נמשיך גם בשנה הקרובה. פעם בשבוע מתקיימת הדרכה של תנועת נוער (בני המושבים) בשתי מסגרות: ז' – ט ו-י' – יב'. המדריכים הם אביב סגל, עידו האן ויערה גודל. השנה יש לנו בגיל הנעורים 27 נערים, מתוכם מגיעים לפעילויות 24 נערים והיתר הם בקשר רציף עם חגית. יש לציין שלפני שנתיים היו מגיעים לפעילויות רק כ-7 נערים. מכאן אפשר להבין את הכיוון החיובי שבו אנו נמצאים. כמובן שזאת תוצאה של פעילות והדרכה הנעשים לאורך השנה בהשקעה רבה.

מערכת החינוך מנוהלת ע"י הנהלת החינוך הכוללת: יו"ר, 2 בעלי תפקיד (מנהלי החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי), 4 חברי קיבוץ, תושב/ת, וחבר/ת שלפים. השנה ההנהלה קיימה 9 מפגשים בהם דנו בנושאים שונים הקשורים בחינוך ופורסמו בדפי המידע.

לסיום – נאחל לכולנו, לילדים, להורים, לצוותים החינוכיים ולכלל האוכלוסייה שנה טובה עם פעילות רבה, סבלנות וסובלנות בחיינו והרבה אהבה לבית הקיבוצי שלנו.
מירי כפרי


 
-
 
לאופיר פזי
עם שחרורך מהצבא
מאחלים לך הצלחה
 
-

 

 


לדף הבית