Kibbutz Reshafim, 10905, Israel -

דף מידע מס' 5 — 24/4/12

סדר ארועי יום הזכרון וחג העצמאות ה – 64!

יום ג' 24/4/12 בשעה 20:00 – עצרת יום הזיכרון ברחבת המועדון
יום ד' 25/4/12 בשעה 10:45 – עליה לבית הקברות.
יום ד' 25/4/12 בשעה 20:00 – פתיחת חגיגות יום העצמאות

ערב הוקרה לחינוך ברשפים!

זיקוקים, ובהמשך על קפה ועוגה "מעגל תופים מזמר" ותערוכה ממערכת החינוך בעבר ובהווה.
יום ה' 26/4/12 בשעה 09:30 – הלונה פארק הגדול והמפואר של רשפים חוזר!

 
-

 

סביבה מחנכת

(מתוך עלון קיבוץ 1956)

כידוע, אחד הגורמים החשובים בחינוך ילדינו הוא הקיבוץ כולו, יחס של כל חבר וחבר אל הילד או אל פעולתו מחוץ לבית הילדים ואף בתוך בית הילדים. הפעם רצינו לפרסם מקרה מצער שיכול לשמש דוגמא בשטח זה. ידוע לכל הקבוץ שלפני זמן לא רב הילדים עקרו מספר עצים שנשתלו בטו-בשבט. הקבוץ כולו כעס על מעשה זה. דברו בכל הפינות וכל חבר שפגש מטפלת או הורה הזדרז להודיע להם בתרעומת על אותו מעשה פשע ואף לא מנעו מלכנות את הילדים במיני כינויים מעניינים כגון פושע או רוצח. שים נא לב טוב אל מי מתייחסים התפרצויות אלה של החברים: אל פושעים שעדיין לא מלאו להם 4 או 5 שנים!

והנה בא חג הפסח הקבוץ כולו מתכונן לכך מצע נקיון, חורשים טרקטורים... איזה יופי! אין להשאיר כל עשב בחצר המשק, ומי ישים לבו לכך שליד בית הילדים יש גינת ירק זעירה?

אם לחרוש הרי לחרוש!! הגינה נעלמה בן רגע. החבר הזה אינו פושע, אינו רוצח, הוא רק לא ראה, רק לא שם לב, והילדים אשר בעמל רב הצליחו לקבל יחס כל שהוא אל הצומח , התפרצו בצעקות : הרסו לנו את הגינה והם עובדים בקדחתנות לחפש מתחת לרגבים את הצנונים שהספיקו לגדול כגודל האצבע , המטפלת מרגיעה אותם ומסבירה שהחבר לא ראה, כי הטרקטור העלה אבק רב וכו'...

אך מה יועילו המילים נוכח המעשה? התגובה היא אחת בפי כל הילדים: "אנחנו נשאל מי היה על הטרקטור ונהרוס לו את הגינה." זה הכל. ישנה שם כבר גינה חדשה. בקשתנו אל החברים שיהיו יותר זהירים בכל מעשה המכוון את הילדים כי כל אחד ואחד מאתנו אחראי לחינוך ילדינו. יזהרו נא החברים גם בלשונם וברצותם להפליט הערכה, צעקה, כינוי, גינוי, בראותם מעשה אשר נפסד בעיניהם, יעלו נא ראשונה את המחשבה "הרי זה רק ילד"!

הביקור בבתי הילדים – "שעת אהבה"

(מתוך עלון קיבוץ 1956)

כברת דרך ארוכה עברנו מאז החל החינוך המשותף בקבוצנו, בהוולד בנינו הראשונים ועד היום הזה. אתעכב לפני כ – 12 שנה כאשר חל המפנה הבולט ביותר, הכוונה לבית הילדים הפתוח.

אני זוכרת את היום בו הביאה יפה את הבשורה לקבוצנו, לאחר כמה ימי עיון למטפלות בגיל הרך, בהם נאמר שהאם רשאית לבקר בבית הילדים את הילד הקטן (משנה ומעלה) במשך הבוקר, אפילו אם הילד בוכה אחרי הפרידה. (בהמשך הזמן למדו המטפלות לבוא לעזרת האם בפרידה מילדה).

וכעת, המצוי והרצוי: נשאלת השאלה האם האֵם נמצאת מספיק זמן במשך היום עם ילדה הקטן והאם היא מסופקת? כיום נהוג שהאם עובדת שבע שעות עד היות הילד בן שנה; אחר כך, עד היות הילד בין שנה וחצי רשאית האם לבוא לילד עד חצי שעה במשך הבוקר על חשבון העבודה, מבלי שסידור העבודה יחליף אותה, וצוות העובדים (במידה והיא עובדת בצוות) צריך לגלות רצון טוב ולאפשר לחברה ללכת. מאידך, החברה מצווה להתאים את ביקורה כך, שהדבר יפגע כמה שפחות במהלך התקין של העבודה. מגיל שנה וחצי, כל הורה משתדל לבקר את ילדו במשך הבוקר ולומר לו שלום; אך מגיל ארבע ומעלה הביקור היומי אינו הכרחי ובגיל הגן לא פעם הוא אפילו מפריע לילד.

ובכן, נחזור לעצם הביקור. כל פגישה מלווה שמחה וכל פרידה- צער, כך שלפעמים קשה לילד הקטן לעמוד בזה, שבאים אליו כמה פעמים במשך אותו הבוקר, והן מטרת הביקור איננה "להוציא" את הילד מבית הילדים. רצוי שההורה יצא לפעמים עם הילד אך לפעמים גם ישאר ויראה את הילד בביתו, איך הוא חי ואיך מתנהלים החיים סביבו. בגיל הרך, כל הורה הוא חבר טוב של כל ילדי הקבוצה וילדים שמחים מאד לקראת בואו של כל הורה. פעם היינו עדים לתופעה שההורים באו כולם באותה שעה, מפחד קנאת הילדים זה בזה, אך צורת ביקור זו נתנה חיש תוצאות הפוכות מהרצויות והילדים היו עומדים דרוכים לקראת בוא ההורים בשעה המסוימת. כאשר הורה היה מאחר מסיכות בלתי תליות בו, גם הוא וגם ילדו היו מאד מתוחים. ובכן, למדנו שהדרך הנכונה והנהוגה כעת אצלנו היא של הבית הפתוח וההורה יכול להכנס כאשר נוח לו (ומאד רצוי גם כאשר נוח למטפלת) לא הייתי אמרת שזו צורת הביקור המושלמת והמספקת ביותר, אך היא עונה למציאות שלנו, משום שעלינו לעבוד ולהתפרנס. (לולא "הפרט הקטן" הזה, יתכן והייתי חושבת אחרת.)

וכעת אנחנו באים להכניס שיפור נוסף ולהגדיל את שעות הבילוי של אחר הצהרים עם הילדים, משעתים לשעתיים וחצי. בזה אנחנו באים (בעזרת הקיבוץ) לבטל את "סדר הקיץ" שהיה נהוג עד כה, כאשר הילדים אכלו בהקמה והמטפלת היתה באה שלש פעמים ביום (זה היה לכל הדעות הרבה שעות וטורח רב). הסידור המוצע הוא זה: לוקחים את הילדים בשעה 5 ומחזירים ב – 7:30 הילדים אוכלים את ארוחת הערב בשובם לבית הילדים. כמו בסידור חורף. בשעת ההקמה, תגיש המקימה לילדים דיסה או חלב, לחם וממרח ופרי. ההקמה תהייה משעה 1:30 עד 5.

הערב והלילה בבית הילדים

מאת מרים דביר רכזת הגיל הרך 1965

מאז הכנסת ה"שמרטף" אנחנו עדים ללילות שקטים וכמעט פסק בכי הלילה הממושך, כי השומרת מגיעה אל הילד הנזקק לה תוך זמן קצר ביותר. הערב- גם כאן התקדמנו ברבה, המטפלת מתחילה להשכיב בערב את קבוצתה כאשר הילדים מגיעים בערך לגיל שנה וחצי, וזאת בהסכמת ההורים וכן אם מצב הקבוצה דורש את התערבותה עוד לפני כן, בכל מקרה, המטפלת היא זו המסיימת את הערב. ואם יש צורך, אפילו למען ילד אחד שההורים מתקשים להשכיבו, באה המטופלת לעזרת ההורים המסוימים, בזמן שיתר ההורים עדיין ממשיכים להשכיב בעצמם את ילדם. כן, יתכן גם מצב הפוך, כאשר האם עדיין לא מוכנה מבחינה נפשית להפרד מהילד והיא ממשיכה להשכיבו עד שתרגיש שהיא מסוגלת לכך.

בקבוצתי הילדים מתקרבים בחלקם לגיל שנתיים ואני עדיין נעזרת בערב על ידי ההורים, וזה בנתינת הפיז'מה. כאשר אני באה לעבודה, רוב הילדים כבר לבושים בפיז'מה; לזאת הגענו כאשר ראינו שהילדים האחרונים לא מחזיקים מעמד ומיד אחרי האוכל הם רוצים לישון. ההורים עושים זאת ברצון ולילדים נעים וכל הצדדים יוצאים נשכרים. אך, רק המגע ההדוק והאמון ההדדי אפשרו זאת. אני חושבת שדבר זה יכול להיות טוב גם לגיל קצת יותר מבוגר. במיוחד בקיץ, כאשר אפשר לרחוץ את הילד ולהמשיך על ידי כך את המגע הגופני אתו והן המנהג הטוב של רחיצה בשבת בצהרים.

האווירה בבתי הילדים חמה וטובה. הבתים מצוידים היטב וכן החצרות. המטפלות מתמידות ויש קשר הדוק ביניהן. בתור מרכזת הגיל הרך לא ניהלתי הרבה אספות, אך אני במגע יום-יומי הדוק עם המטפלות והן פונות אלי ואני משתדלת להענות להן.

נסתפק בזה הפעם.


 
-
 
מזל טוב
למיכאל ורותי סלע
ולכל המשפחה
להולדת הנכד אלון
בן לאופיר וענת

 

מזל טוב
לאסתר בן דב
להולדת הנין רז
בן ללילך
נכד לעודד ואתי

 
-

משולחן מנהל הקהילה

לחברים שלום;

אירועי תרבות יום העצמאות

השנה החלטנו שאת אירועי יום העצמאות נחוג ב"חוג משפחת רשפים" , ולהשמיש מחדש את מתקני הלונה-פארק שהעלו חלודה באחד ממחסני הקיבוץ, לצורך המשימה בניצוח של צוות התרבות המצוין שלנו, גייסנו יועץ בטיחות שמתמחה בתחום ובסיוע מבורך של הנהלת טרפלקס, עובדי המפעל וחברי רשפים, בלוח זמנים בלתי אפשרי כמעט הושלמה המשימה. אנו מלאי תקווה שהמשפחות ייהנו בחג מלא אתגרים וחוויות.
luna park luna park luna park luna park

מגרש הספורט

הבניה של המגרש מתקדמת , נעשה הידוק בשכבות של המצעים כאשר כל שכבה צריכה לקבל אישור ממעבדה על מנת לבדוק האם ההידוק נעשה כראוי בטרם יוכל הקבלן להתקדם לשכבה הבאה . מדי שבוע מתקיימת ישיבת תאום עם נציגים מהמועצה , הקבלן, הפיקוח ונציגי הקיבוץ על מנת ללוות את התקדמות הפרויקט מקרוב.
לאחר השלמת המגרש, אנחנו מתכוונים ליישר את השטח ממערב למגרש ולהכשיר אותו לשימוש כמגרש כדור רגל.
luna park luna park

בריכת השחייה

העבודות להכשרת הבריכה מתקדמות יועץ הבטיחות הנחה אותנו לבצע שיפורים רבים באלמנטים שונים בבריכה כגון כיבוי אש , הסרת המקפצות, סילוק מטרדים, שילוט מיוחד, מגרשי חנייה לנכים , חיזוק הגדרות ועוד. במקביל ממשיך ניקוי הבריכה והכנת מערכת הסינון והכימיקלים. עדיין לא הושלמה המלאכה לקראת קבלת רישיון העסק ואנו תלויים גם באישורים מגורמי חוץ שעדיין לא התקבלו.

כביש הגישה לשלפים

נערך סיור למסירת הפרויקט . בסיור דרשנו השלמת מספר סעיפים שהקבלן לא סיים כגון הסדרת שילוט, סילוק פסולת, הרחבת הכניסות לצמתים הפנימיים ועוד.

פרויקט שיקום תשתיות

המכרז לביצוע העבודות עדיין מתעכב מאחר ומשרד החקלאות מבקש לקיים ישיבת שיפוט תוכניות נוספת במהלך חודש מאי . אנחנו מקווים שלאחר מכן יינתן אור ירוק לפרסום המכרז. במקביל אנחנו ממשיכים במאמץ לרתום את תאגיד הביוב לבצע שידרוג של מספר קווי ביוב בתוך הקיבוץ וחיבורם לקו המאסף החדש .

תוכניות פיתוח השכונה הצפון מערבית

מתכנן הנוף של השכונה השלים את התוכניות לקראת שיפוט התוכניות במשרד השיכון (יופצו בלוח המודעות ובאתר הקיבוץ) . אנחנו מקיימים לחץ רצוף על נציגי המועצה ומשרד השיכון על מנת לקדם את תהליכי אישור התוכניות. כזכור המשרד הבטיח השתתפות תקציבית מאד משמעותית לפרויקט.
פרויקט קווי מים חדשים לגינון - לאחר משא ומתן מתמשך עם מספר חברות , התקשרנו עם חברת נען-דן לאספקת הציוד, חלק מהפרויקט, כולל מערכת השאיבה, יעשה בביצוע עצמי בעזרתם של מוייסס, מרגלית ואיתן קפלן. העבודה מתוכננת להתחיל בעוד כשבועיים.

שיוך דירות

העברנו רשימה מעודכנת למינהל מקרקעי ישראל של 115 בתי אב שהשלימו את כל ההסכמים. אני מלווה מקרוב בביקורי במינהל את התהליך אך מאחר ויש כ 5 קיבוצים לפנינו בתור , לוח הזמנים עלול להיות די ממושך.

דיור חליפי לתאילנדים

פרויקט תכנון הדיור החליפי לתאילנדים מתקדם וסקיצות ראשוניות של התכנון הועברו למנהלי הענפים להתרשמות . הכוונה לסיים את הפרויקט ולפנות את הדירות שמתגוררים בהם התאילנדים עד לסוף שנת 2012.

בית עלמין

בסיוע המועצה הדתית עמק המעיינות נרכשה מערכת המאפשרת חיבור של מערכות הגברה לשימוש בבית העלמין.

שלפים

המשפחות שסיימו את הליכי וועדת הקבלה לשלפים קיימו במועדון ברשפים הליך ראשוני של בחירת המגרש המיועד להם. החברה הכלכלית של המועצה נערכת לבצוע של עבודות התשתית של השכונה. בשלב זה עדיין לא ידוע כמה תעלנה התשתיות לכל משפחה מאחר ומשרד השיכון עדיין לא השלים את כל ההליך התכנוני.

חג שמח

איתן


 
-

 


לדף הבית