משה "מויסס" בן-טולילה

מויסס בן-טולילה
 
מויסס נולד ב-14/03/1960 בוונצואלה.
הוא עלה ארצה והצטרף לקיבוץ ב-1983.
הוא היה נשוי למאירה והיו להם שלושה בנים, אריאל, יאיר ואיתמר.
מויסס נפטר ב-31/10/2017.


מויסס בן טולילה – דברים לזכרו

מויסס נולד בשנת 1960, בנם של שרה וליאון בן טולילה ואחיהם של שרה ז"ל, סימה, ברטה, סילביה אחותו התאומה ואוסקר, אחיו הצעיר. הוא נולד בעיר סאן קריסטובל בוונצואלה. אמו ניהלה חנות בגדים ולאביו, שהיה מהנדס אלקטרוניקה, הייתה מעבדה לתיקון מכשירים אלקטרוניים והוא עבד כסוכן נוסע.

מויסס למד בבית הספר היסודי בסאן קריסטובל, וכשהיה בן שלוש עשרה עברה המשפחה לקראקס, כדי לחיות בקרב קהילה יהודית וכדי שהילדים יקבלו חינוך יהודי. בקראקס למד בבית ספר תיכון איטלקי –יהודי, ובאותה התקופה הצטרף לתנועת הנוער "השומר הצעיר". מויסס היה מדריך בקן השומר הצעיר בקראקס, ושם פגש את השליחים הישראלים, רות ואריה שגב מרשפים, ויחד ערכו פעילויות לחניכים בתנועה.

בגיל 16 הגיע לראשונה לארץ עם קבוצה של חניכים מהתנועה, וביחד היו בירושלים ולמדו להכיר את ישראל. אחרי שנה חזר לוונצואלה, ובגיל תשע עשרה עשה עלייה לישראל והגיע לקיבוץ נירים עם קבוצה מהשומר הצעיר. בארץ חידש מויסס את הקשר עם אריה ורות וביקש להגיע לרשפים – ומאז היה כאן איתנו בביתו שבו בחר – ברשפים.

בגיל עשרים ושתיים התגייס לשריון והיה מט"ק בחטיבה 7. במלחמת לבנון הראשונה היה בצור ובצידון שבלבנון. את שרותו הצבאי סיים כמש"ק מבצעים בצאלים. שנתיים לאחר השרות הצבאי טייל בעולם וחזר וקבע את ביתו ברשפים.

כאן ברשפים הכיר את מאירה שהגיעה כגננת לקיבוץ, ויחד הקימו בית חם ונולדו להם שלושה בנים- אריאל, יאיר ואיתמר. לאחר שנולד בכורו אריאל, יצא מויסס ללימודי הנדסאי מכונות במכללת רופין, ולאחר מכן מצא את מקומו בענף השדה. ברוב שנותיו בענף היה איש המיים של ענפי החקלאות ומחשב את כל מערכות ההשקיה בגד"ש, במטעים ובמדגה. בשנים האחרונות הוסיף לעבודתו גם את תחזוקת הלול.

מויסס היה איש משפחה ואיש עבודה, ותמיד היה לו חשוב שהעבודה תעשה על הצד הטוב ביותר, שאיפה שדרבנה אותו ותרמה ליצירתיות ולמקוריות בפתרון בעיות. מויסס היה ציוני שבחר לחיות בישראל וחקלאי בנשמתו. תמיד הושיט עזרה לכל מי שהצטרך. בשנים האחרונות התדרדרה בריאותו, אך הוא לא ויתר ועד לפני כשנה עוד עבד ותרם לענף המיים מניסיונו העשיר ומהידע שלו. מויסס התברך במשפחה תומכת ואוהבת, והבנים, ובעיקר מאירה ליוו אותו בימיו הקשים והיו איתו ולידו כל הזמן. תמיד דואגים, סועדים, תומכים, ונמצאים לצידו, תמיד איתו בדברים גדולים וקטנים.

מאירה, אריאל, יאיר ואיתמר-
יחד אתכם כולנו מבכים את אובדנכם, ויחד אתכם נזכור את מויסס. יהי זכרו ברוך.
בית רשפים.

 

 


פינת הזכרון