יונה לוי

יונה לוי
 

יונה נולדה במצרים ב-1/7/1937.
היא עלתה ארצה והצטרפה לקיבוץ ב-1957.
היתה נשואה ליוסי והיו להם בת, מירי, ושני בנים, שמואל ויצחק.
יונה נפטרה ב-3/12/2018.

 

 


03.12.18

יונה לוי – קורות חיים

יונה נולדה בשנת 1938 בקהיר שבמצרים לפורטונה ויצחק רוזנבלום בשם ג'וזפין, אחות לפאני הבכורה ז"ל , לפסח, רבקה ומשה,. אביה עבד כטכנאי רדיו בתעלת סואץ והיה מגיע לבית רק בסופי שבוע ואמה היתה עקרת בית.

יונה סיפרה על הטיולים הנפלאים שהיו עושים עם אביהם בסופי שבוע, על חיים טובים ונוחים עד 1948 – מלחמת העצמאות, אז החלה אנטישמיות במצרים שפגעה בחייהם המסודרים והטובים, המשטר המצרי לקחו את האב למחנה ריכוז של יהודים – "האמפ", שם היה שנתיים , הילדים ראו אותו בכל אותה תקופה פעם אחת בלבד, את יונה ואחותה פאני שעד 1948 למדו בבית הספר היהודי "גרין", העבירו לבית ספר נוצרי עד שהאנטישמיות הגיעה גם אליו, באותה תקופה הפסיקו את לימודיה של פאני שהייתה בת 15 ויונה עברה ללמוד בבית ספר ליד ביתם, בית ספר זה היה מחולק לעשירים ונזקקים – יונה הייתה בחלק של הנזקקים , ב - 1950 שוחרר האב ממחנה הריכוז בעזרת הקהילה האשכנזית והמשפחה עזבה את מצרים ועלתה לישראל , יונה היתה בת 12 כשהפסיקה את לימודיה ומאז לא חזרה לבית הספר.

המשפחה עלתה דרך צרפת הישר ל"בית ליד" ואחרי שנה הגיעו למנחמיה, פני כבר הייתה בגרעין ויונה עזרה בפרנסת המשפחה בעבודות השדה, עם פרידה אחת שהייתה משותפת לשתי משפחות והרבה עבודת ידיים קשה, ארבע שנים עד הגיעה לגיל 17 וגויסה לצבא, במסגרת הנח"ל הגיעה לקיבוץ יגור ובהמשך בעקבות אחיותיה פני ורבקה שהיו כבר ברשפים הצטרפה לקבוצת "להבה" שיועדה הנה. ב-1957 הכירה את יוסי שהגיע לבקר את שרה אחותו והחליט להישאר בארץ, ב-1958 מיסדו את הקשר ביניהם , נולדו להם שלושה ילדים, מירי שמואל ויצחק.

יונה עבדה בשנים הראשונות בבתי ילדים, עבדה במתפרה ואף השתלמה בתפירה ועיצוב גיזרות. במתפרה עבדה עד ליציאתה לפנסיה וסגירת המתפרה.

יוסי בעלה נפטר בשנת 1992, ב- 1993 יצאה ללמוד באפעל להרחיב אופקים והשכלה, לשנות אווירה ולצבור כוחות חדשים. בשנים האחרונות לדבריה, הגיעה למקום טוב ושקט עם עצמה, נוצר קשר יפה ותומך עם אביגדור, נולדו נכדים ונינים, והחלה לפקוד את "פנאי לי"- מועדון הקשישים מדי יום .

לאחרונה החלה בריאותה להידרדר במהירות, ליבה קרס.

יהי זכרה ברוך
בית רשפים


פינת הזכרון