בן ציון אברמובסקי

בן ציון אברמובסקי
 
בן ציון נולד ב-3/3/1921.
הוא עלה ארצה, הצטרף לקיבוץ והתקבל לחברות ב-1950.
הוא הייה נשוי לנסיה והיו להם שני בנים, יאיר ועודד, ובת, נורית.
בן-ציון נפטר ב-28/1/2018.

 

 


בן ציון

בן ציון נולד ב – 03.03.1921 בסלונים בפולין , בגיל 10 הצטרף לתנועת השומר הצעיר וכאשר סיים את בית הספר עבד כמסגר, עבודה שהתמיד בה שנים רבות ברשפים. ב-1939 הצטרף להכשרה במטרה לעלות לארץ ישראל אולם לאחר ארבעה חודשים פרצה מלחמת העולם השניה ורוסיה עשתה הסכם עם הגרמנים על חלוקת פולין, סלונים היתה בצד הרוסי וכשהגרמנים הפרו את ההסכם, הם התחילו להפציץ את העיר שנחלקה לשתיים שנחל עובר בינהן, צד אחד ישבו הגרמנים ובצד שני היו הרוסים.

הוריו שהיו ערים לסכנה סביבם עודדו אותו לעזוב את העיר בתקווה שמישהו ישאר מהמשפחה והוא אכן יצא מהבית והחל לצעוד לכיוון הצד הרוסי שהגרמנים כל העת מפציצים ,רוחות המלחמה סביבו כל העת, עם בחורים נוסף שהצטרפו אליו הם הלכו , חצו את הגבול לרוסיה, ביקשו אוכל מהכפריים עד שפצצה נפלה קרוב מאד אליהם ופגעה בשמיעה של בן ציון, פגיעה שסחב איתה כל חייו.

בהמשך הגיע ללנינגרד שגם לשם הגיעו הגרמנים והוא המשיך ועבר ממקום למקום עד סוף המלחמה. שהסתיימה המלחמה חזר לפולין והגיע שוב ל"שומר הצעיר", שם גם פגש את אחיו שדרכיהם נפרדו בגלל רצונו של בן ציון לעלות לישראל, הוא הגיע לאיטליה והפליג עם האנייה "מולדת" לחיפה, האנגלים תפסו אותם והם נשלחו לקפריסין שם הכיר את נסיה, מקפריסין הגיע לארץ עם גרעין שהיה מיועד לניר דוד, אולם הוא הלך עם ליבו והצטרף לגרעין של רשפים , הם התחתנו ונולדו להם שלושה ילדים יאיר, עודד ונורית שהביאו לו נכדים ונינים, משפחה חמה וטובה.

נסיה אשתו נפטרה ב-1995 לאחר מחלה קשה.

בן ציון היה מסגר רוב חייו בקבוץ, בתחילה עבד בענף השדה , עבד גם בארנוניה בתיקון צינורות לשדה ותמיד היה מוכן לתקן ולעזור איש חם ,חרוץ ושקט, איש משפחה, אדם צנוע, דעתני בעל עקרונות ברזל.

בניגוד לנאמר שכדי לשמור על ראש צלול יש לבוא ולהתערות בין הבריות, ללכת לחוגים וכו', בן ציון היה איש של בית, איש ספר, אדם בעל דעה עם הומור טוב עם חיות תוססת עד יומו האחרון.

עם בעיית השמיעה הקשה שלו למד להתמודד ומצא בספרים ובמוזיקה את עולמו, הפספוס היחיד שחש בגין היה שלא יכול לשמוע את הנכדים ובמיוחד את הנינות שנוספו למשפחה בשנים האחרונות והיו לו לנחת רוח ושמחה גדולה. עד היום האחרון היה עצמאי .

בחודש וחצי האחרונים חלה ירידה בבריאותו, ליבו בגד בו והוא עבר צינתור בהצלחה. בן 97 כמעט ועדיין התבדח עם האחיות בבית החולים ונראה היה שכן ממשיך הלאה. אתמול נדם לבו. בשקט הלך כשם שחי.

יאיר , עודד ונורית שתמכתם וליוויתם אותו במסירות אין קץ , כולנו משתתפים בצערכם. היה לכם אבא מופלא.

יהיה זכרו ברוך
בית רשפים


פינת הזכרון